Zaradi aneksov naj bi vračali denar
Potem ko je spletni medij podcrto.si pred časom opozoril na nepravilnosti pri razdeljevanju evropskega denarja za gradnjo biatlonskega centra na Pokljuki, zdaj razkrivajo nepravilnosti tudi pri gradnji veslaškega centra na Bledu.
Bled – Iz dokumentov, ki so jih od ministrstva za izobraževanje, znanost in šport na portalu podcrto.si pridobili z zahtevo po dostopu do informacije javnega značaja, izhaja, da je občina gradbenim podjetjem za dela pri projektu gradnje veslaškega centra prek aneksov neupravičeno plačala šeststo tisoč evrov preveč občinskega denarja. Ministrstvo za izobraževanje naj bi tako občino v skladu z evropskimi pravili kaznovalo z odvzemom 25 odstotkov denarja, ki so jim ga dodelili prek evropskih in državnih razpisov, kar pomeni, da bi občina morala v državni proračun vrniti 151 tisoč evrov. Direktor občinske uprave Matjaž Berčon je ostro zavrnil, da bi občina sklepala neupravičene anekse, in zatrdil, da občina ni dolžna vrniti ničesar. »Zato se pustimo tožiti in naj se v pravdnem postopku izkaže, kdo ima prav. V najslabšem primeru, če tožbo izgubimo, bomo ukrepali proti takratnim vodjem projekta na občini za izvedbo investicije,« je še dodal Berčon.
Iz dokumentov, ki jih je pridobil portal podcrto.si, je razvidno, da je podjetje Kovinar gradnje za pridobitev nekaterih gradbenih poslov pri gradnji veslaškega centra na javnem razpisu kandidiralo s ceno 614 tisoč evrov brez DDV in je bilo na koncu tudi izbrano. Občina pa mu je naknadno dodelila še 180 tisoč evrov za dela, ki bi jih morali opraviti v sklopu prvotno dogovorjene cene. Na podlagi omenjene nepravilnosti so pri ministrstvu pregledali še ostalo dokumentacijo projekta in so ugotovili še za dodatnih 424 tisoč evrov po njihovem neupravičeno sklenjenih aneksov. Na ta način naj bi razen podjetju Kovinar, ki je prek neupravičenih aneksov prejelo dodatnih tristo tisoč evrov, občina javni denar dodelila še štirim drugim gradbenim podjetjem, in sicer podjetju SGP Tehnik 73 tisoč evrov, družbi Makro 5 gradnje dobrih 130 tisoč evrov, Elan inventi 76 tisoč evrov in CP Kranj slabih 28 tisoč evrov. Zakonodaja sklepanje aneksov sicer dopušča v primeru, ko gre za upravičeno nepredvidena dela. A po ugotovitvah ministrstva dodatnih del pri gradnji veslaškega centra niso izvedli zaradi nepredvidenih okoliščin, ki bi nastale pri gradnji, ampak jih je k temu navedel nepopolno izveden arhitekturni natečaj. Sklepanje aneksov v tem primeru po mnenju ministrstva še zlasti ni primerno, saj je šlo za pogodbo »na ključ«. Ob tem je Matjaž Berčon poudaril, da je država navodila glede sklepanja aneksov k pogodbam na ključ izdala potem, ko je bila ta investicija že končana. »Za nazaj pa to ne more veljati,« je dodal Berčon.