Dolg se splača poravnati
Finančna uprava poziva dolžnike z dolgom od deset do sto evrov, da poravnajo obveznosti in se izognejo visokim stroškom izvršbe.
Kranj – V Sloveniji je po zadnjih podatkih blizu 72 tisoč davčnih dolžnikov z dolgom od deset do sto evrov, kar v skupnem znesku znese nekaj več kot 2,7 milijona evrov. Finančna uprava začne postopek davčne izvršbe, če znesek neplačanega davka po enem izvršilnem naslovu na dan zapadlosti presega deset evrov ali če skupni znesek dolga enega dolžnika po posameznih izvršilnih naslovih presega dvajset evrov. Stroške izvršbe plača dolžnik, v nekaterih primerih lahko ta strošek presega znesek davčnega dolga, še posebej, če k temu prištejemo še stroške, ki jih zaračuna banka. Ko dolžnik prejme sklep o izvršbi, je strošek 25 evrov za administrativni sklep oz. 75 evrov za sklep o izvršbi na premičnine.
Finančna uprava prav zaradi tega poziva davčne dolžnike, da poravnajo dolg in se s tem tudi izognejo neprijetnostim, ki jih prinaša izvršba. Čeprav davčna zakonodaja ne predvideva opominjanja zavezancev pred začetkom davčne izvršbe, se finančna uprava poslužuje te prakse, saj želi zavezance pozvati k prostovoljnemu plačilu neporavnanih obveznosti. Opomin predstavlja obvestilo o dolgu, vendar pa mora dolžnik poleg zneska, navedenega na opominu, poravnati še dodatne zamudne obresti, ki so nastale od dneva izdaje opomina. Spletni kalkulator za informativni izračun obresti je objavljen na spletni strani finančne uprave.