Uspešna desetka
V Muzeju Občine Šenčur je na ogled razstava umetniških del, nastalih na jubilejnem desetem Mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje 2015. Šenčur ima zbirko presežkov umetniške keramike.
Letošnja tradicionalna jesenska razstava umetniških del, ki so v juliju nastala na Mednarodnem simpoziju umetniške keramike V-oglje v Vogljah, ima še dodaten pomen, saj z njo to edinstveno srečanje mojstrov umetniške keramike pri nas praznuje desetletnico obstoja. Pred desetletjem sta ga zasnovala in vsako leto skrbno nadgrajevala Barba Štembergar Zupan in Niko Zupan. Ob podpori družine, mnogih prijateljev in v prvi vrsti razumevanju Občine Šenčur, ki simpoziju že vsa leta stoji ob strani, vselej poudarita. V vseh teh letih se je v Vogljah, kjer simpozij poteka, zvrstilo kar 117 umetnikov, udeležencev in gostov iz 27 držav. Ustvarjali so v mnogih tehnikah obdelovanja gline in pri tem uporabljali nešteto materialov ... in tudi v prihodnje bo tako, sta prepričana Barba in Niko.
Ena najpomembnejših prelomnic za simpozij je bilo vsekakor sprejetje Zavoda V-oglje kot Centra umetniške keramike v najelitnejšo svetovno organizacijo International Academy of Ceramics s sedežem v Ženevi. S tem potrdili visoka merila, ki jih imata Barba in Niko pri izboru sodelujočih avtorjev, hkrati pa tudi vsega njunega truda in odrekanj, ki jih že desetletje vlagata v simpozij. Hkrati z njim je nastajala tudi bogata zbirka umetniške keramike v Muzeju Šenčur, ki je nedvomno edinstvena v takem obsegu in na tako visokem kvalitetnem nivoju v Sloveniji. To ji priznava tudi stroka iz tujine.
Na tokratni razstavi je na ogled 87 del 14 avtorjev, med njimi so: Edita Rydhag, Sevim Cizer, Sofija Bunardžić, Martin McWilliam, Nikolaj Mašukov, Barba Štembergar Zupan, Niko Zupan, Slavica Benko, Nora de Saint Picman, Erika Železnik, Irena Gayatri Horvat, Damjana Škantar, Karel Hruza, Lojze Kalinšek, udeležence pa je na svojstven način tokrat dokumentiral fotograf Anže Vrabl.
Avtorji se predstavljajo z deli v različnih tehnikah z uporabo raznorodnih materialov, od posodja v tehniki zlakusa, ki ga je izdelala Bunardžićeva, do 'kamnov' iz gline, odžganih v golem rakuju Nika Zupana ali pa uporabe barv, narejenih iz zemlje, ki jih pri oblikovanju izdelkov v tehniki terra sigillata uporablja profesorica iz Turčije Sevim Cizer, in svojevrstnih kosov umetniške keramike Martina McWilliama, ki temeljijo na arheoloških izkopaninah, značilnih za Kranj in okolico.
Ob razstavi je izšel tudi katalog na 72 straneh, ki bo v prihodnosti prerasel v revijo, ki bo imela mednarodni doseg, zato je tokrat prvič preveden tudi v angleščino. »V reviji bomo prostor v prvi vrsti namenjali umetniški keramiki, predstavljali pa bomo tudi slovenske avtorje z drugih umetniških področij: slikarje, fotografe, oblikovalce tekstilij ..., ki so kakovostni in jih velja promovirati v tujini,« je povedala Barba Štembergar Zupan, ki skupaj z Nikom tudi v prihodnje stavi na povezovanje tako s stroko in vrhunskimi strokovnjaki v tujini kot z vsemi, ki pripomorejo k razvoju umetniške keramike pri nas. Razstava bo v Muzeju Šenčur odprta do 25. oktobra, ob torkih in petkih od 17. do 19. ure ter ob nedeljah od 10. do 12. ure.