Cene še (pre)visoke
»Leto dni po podražitvi storitve odvoza fekalij iz greznic in malih komunalnih čistilnih naprav v tržiški občini še vedno ni obljubljenih sprememb,« je opozoril občan iz Seničnega Frančišek Grašič.
Senično – »Vse, kar je bilo do sedaj storjenega, je bila obljuba župana, da se bo po enem letu izdelal ponovni obračun in cena znižala. Sedaj je to obdobje že krepko daljše od leta dni, pa nikjer še ni predloga ali podatka, da bo kakšna sprememba. Problem je prisoten le v obrobnih zaselkih občine, kjer je gostota poseljenosti tolikšna, da je po državnem programu občina zadolžena za ureditev kanalizacije,« je navedel Frančišek Grašič in postregel s podatkom, da je cena omenjene storitve, ki jo izvaja Komunala Tržič danes 2,8-krat tolikšna, kot je bila pred prvim junijem 2014, in kar petkrat tolikšna, kot jo nudijo drugi izvajalci takih storitev. In naj bi bila tudi še enkrat višja, kot jo je sprejela občina Kranj v začetku letošnjega leta. Tako kot se ta storitev mesečno zaračunava za vsak kubični meter porabljene pitne vode, se tudi okoljska dajatev obračunava na podlagi količine porabljene vode. »Plačujemo pa tudi desetkrat višjo okoljsko dajatev kot tisti z urejeno kanalizacijo,« je še opozoril Grašič.
Spremembe kroji država
Spremembe je prinesla vladna Uredba o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb (GJS) varstva okolja, je povedala vodja občinskega Urada za gospodarstvo in GJS Mojca Aljančič. Pojasnila je, da primerjava cen med kranjsko in tržiško občino niti ni mogoča, ker tržiško občino na podlagi uredbe lahko primerjamo samo z občinami Hrastnik, Bled, Gorje, Slovenska Bistrica, Trbovlje, Ljutomer, Kočevje, Lendava, Laško in Murska Sobota. Za storitve, povezane z nepretočnimi greznicami in malimi komunalnimi čistilnimi napravami, pa je pristojno ministrstvo oblikovalo le eno primerljivo območje, v katerega so vključene vse občine. Na to tržiška občina ni imela vpliva, je pa Aljančičeva npr. izračunala, da razlika za uporabnike kanalizacije in uporabnike greznice na mesečni položnici za odvajanje in čiščenje odpadnih voda ne znese niti en evro. Za primerjavo je vzela štiričlansko družino s povprečno letno porabo vode 50 kubičnih metrov na prebivalca in dimenzijo vodomera DN 20. Uporabniki greznic plačujejo omrežnino, ki je fiksna, storitev ter okoljsko dajatev v stoodstotnem znesku, medtem ko uporabniki kanalizacije plačujejo le desetodstotno okoljsko dajatev, ampak imajo več drugih postavk. Zaenkrat gradnja javne kanalizacije na območju Seničnega in Spodnjega Vetrna v načrtu razvojnih programov Občine Tržič še ni predvidena, občina pa načrtuje sofinanciranje gradnje malih komunalnih čistilnih naprav. Grašič meni, da sprememba sistema obračunavanja po juniju lani ni in ne more biti razlog, da ne izdelajo primerjave prejšnje in sedanje cene: »Ali so tokrat na to pozabili, saj bi jim moral že samo podatek o 100-odstotni podražitvi v današnjih razmerah vklopiti rdečo luč?« sprašuje in dodaja, da bi bilo dobro imeti tudi na tem področju nekaj konkurence. V poletnih mesecih je bil v postopek podan tudi nov osnutek Uredbe o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne vode. Spremembe bo treba smiselno uporabljati tudi na lokalni ravni.