
Cene še naprej uravnavane
Vlada razmišlja o sprostitvi trga naftnih derivatov, da bi lahko distributerji prosto oblikovali svoje cene, a do liberalizacije vsaj letos še ne bo prišlo.
Kranj – Vlada je v torek potrdila novo uredbo o oblikovanju cen naftnih derivatov, ki za naslednje štiri mesece ohranja obstoječi model določanja cen in višino marže za distributerje na enaki ravni kot doslej. Ob tem se je seznanila tudi s poročilom o stanju na trgu naftnih derivatov in možnih posledicah morebitne liberalizacije trga, v naslednjih štirih mesecih pa nameravajo izvesti dodatne analize trga, ki bodo podlaga za končno odločitev o morebitni liberalizaciji. Pobudo o sprostitvi trga goriv je sicer na vlado naslovil Slovenski nacionalni naftni komite, saj je Slovenija edina država v Evropi, kjer cene uravnava država. V Zvezi potrošnikov Slovenije menijo, da bi ta prinesla podražitev naftnih derivatov, in opozarjajo, da bi distributerji že sedaj lahko oblikovali svoje cene, saj je določena le najvišja cena.
Distributerji so v preteklosti že večkrat pozvali k sprostitvi cen naftnih derivatov, temu pa je sedaj naklonjeno tudi gospodarsko ministrstvo, ki ne pričakuje znatnega povišanja cen, saj da je potencialni dvig marž in s tem cen naftnih derivatov navzgor omejen zaradi več dejavnikov. Marže distributerjev namreč predstavljajo le približno šest odstotkov celotne cene naftnih derivatov, medtem ko nabavna cena na svetovnem trgu skupaj z dajatvami predstavlja okoli 90 odstotkov maloprodajne cene. Morebiten dvig marž bi torej po oceni ministrstva imel sorazmerno majhen vpliv na končno ceno posameznih naftnih derivatov. Poleg tega poudarjajo, da se bo ob liberalizaciji povečala konkurenca med ponudniki, kar naj bi sčasoma prispevalo k postopnemu padcu cen. Ministrstvo pričakuje, da bi ob liberalizaciji prišlo do različnih ravni cen po državi. Te bi bile na avtocestah najbrž višje, medtem ko bi bile v mestih in ob mejah zaradi konkurence nižje. Ministrstvo sicer predlaga, da v primeru liberalizacije okrepijo nadzor agencije za varstvo konkurence proti usklajenemu delovanju dveh največjih distributerjev Petrola in OMV, ki trenutno obvladujeta okoli 87 odstotkov trga.
»Glede na izkušnje s šibkim nadzorom na drugih maloprodajnih trgih lahko upravičeno dvomimo, da bi takšen trg deloval v interesu potrošnikov in drugih uporabnikov. Takšen ukrep je torej predvsem darilo za velike oligopolne korporacije, ki si ga v Sloveniji ne bi smeli privoščiti,« pa menijo v Zvezi potrošnikov Slovenije, ki opozarja, da v Sloveniji skorajda ne obstaja konkurenca med distributerji naftnih derivatov. Kot predvidevajo, bi sprememba verjetno prinesla predvsem zvišanje cen na najbolj frekventnih lokacijah, na primer na avtocestah. Če bo vlada vztrajala pri uvedbi sprostitve cen, pa bi po mnenju ZPS morali zaradi zaščite potrošnika pred tem uvesti dodatna zagotovila in učinkovito nadzirati njihovo izvedbo. Tako bi morali po njihovem najmanj določiti, do katere ure lahko vsak dan ponudniki spreminjajo ceno, kako dolgo mora veljati oglaševana cena, predvsem pa vzpostaviti preprost in zanesljiv sistem spremljanja trenutnih cen na internetu, mobilnih aplikacijah ali klicnih centrih.