Hudourniki grozijo
Po grozljivi vodni ujmi v Železnikih in Kropi smo se pozanimali, ali bi se podobna tragedija lahko zgodila tudi na Jesenicah.
Gorenjsko je pred tedni pretreslo dogajanje v Kropi in Železnikih, ko je grozljiva vodna ujma s seboj prinesla strašno razdejanje in smrtne žrtve. A v vsej tragediji so se izkazali gasilci, štabi civilne zaščite in mnogi drugi, ki so takoj priskočili na pomoč. Njihovo delo se je izkazalo za neprecenljivo. O tem, kako je organizirana civilna zaščita na Jesenicah in kako bi ukrepali, če bi se podobna vodna ujma zgodila v tem delu Gorenjske, smo se pogovarjali s poveljnikom Občinskega štaba civilne zaščite Jesenice Banetom Petrovičem.
Kot je povedal, je civilna zaščita na Jesenicah dobro organizirana. Poleg devetčlanskega štaba imajo po krajevnih skupnostih svoje poverjenike in njihove namestnike, usposobljenih imajo šestdeset pripadnikov prve medicinske pomoči, pod okriljem civilne zaščite se združujejo operativni gasilci iz šestih prostovoljnih gasilskih društev, radioamaterji, gorski reševalci in skavti. Vsi se nenehno usposabljajo in udeležujejo raznih preverjanj znanja, na katerih se vedno izkažejo z odličnim znanjem. Zato je Bane Petrovič prepričan, da bi se v primeru kakršnekoli naravne katastrofe (denimo hudega potresa, poplave …) znali dobro in hitro organizirati. Pa se lahko tako hude poplave kot v Kropi in Železnikih zgodijo tudi na Jesenicah? Bane Petrovič pravi, da nekateri domačini že dalj časa opozarjajo, da so hudourniki na območju Koroške Bele, Javorniškega Rovta, Prihodov in Savskih jam zatrpani, v njih se najde različen odpadni material, jogiji, stari štedilniki, omare, hlodovina, skratka predmeti, ki jih nekateri brezvestno vržejo v graben. »Vse to je zatrpalo struge, in če bi voda pridrvela z veliko močjo, bi jo bilo nemogoče obvladati.« Pred leti je tako že pridrvel hudournik s Kalvarije in železniško progo na Jesenicah zasul z metrom peska in kamenja … »Strah pred neurejenimi hudourniškimi strugami zato ostaja in treba bi bilo ozavestiti lastnike in uporabnike gozdov, da poskrbijo za vzdrževanje in čiščenje strug,« poudarja sogovornik. Manjšo nevarnost pa po njegovih besedah predstavlja reka Sava, ki je včasih poplavljala in spodjedala obalo pri Hermanovem mostu in pri bivši stavbi Gradbinca, a so strugo že pred časom sanirali.