Odprtje dnevnega centra za starejše so z nastopi popestrili tudi stanovalci doma upokojencev in uporabniki dnevnega varstva. / Foto: Gorazd Kavčič

Dnevni center za starejše

V Kranju so odprli nove prostore za dnevno varstvo starejših. Projekt je vreden dober milijon evrov.

Kranj – Dnevni center za starejše, ki so ga odprli predvčerajšnjim, so uredili na Planini, v objektu nekdanje Mercatorjeve trgovine, ki ga je Mestna občina Kranj odkupila s pomočjo evropskih sredstev in temeljito obnovila. Letos poleti ga je predala v brezplačno uporabo domu upokojencev, ki bo tam izvajal dnevno varstvo starejših.

Dom upokojencev Kranj ta čas končuje opremljanje novih prostorov za dnevno varstvo starejših. Predvidoma decembra, ko bodo povsem nared, bo dnevni center za starejše sprejel prve uporabnike. Vanj so sicer vložili dober milijon evrov.

Dnevno varstvo starejših v kranjskem domu izvajajo že dvajseto leto. V storitev je ta čas vključenih 33 uporabnikov, a prostori v domu postajajo pretesni, zato je nov dnevni center, ki lahko sprejme do trideset oseb, še kako dobrodošel, je od odprtju poudarila direktorica doma Nadja Gantar. Decembra naj bi na novo lokacijo, ki obsega okoli petsto kvadratnih metrov, preselili del obstoječih uporabnikov, nove pa nameravajo začeti sprejemati z januarjem. Prijave še zbirajo. Potrebe po storitvi so velike, a si jo marsikdo težko privošči, saj stane 22 evrov na dan. Gantarjeva zato upa, da jim bo nekoč uspelo s predlogi, da bi bila podobno kot pomoč na domu tudi ta storitev sofinancirana iz proračuna.

Priložnosti za medgeneracijsko sodelovanje

Direktorica prednost novega centra vidi tudi v tem, da je sredi urbanega okolja in ni del doma, pa čeprav je le približno dvesto metrov stran. Da je na samostojni lokaciji, je pomembno tudi z vidika deinstitucionalizacije, sicer pa pričakuje, da bo zaradi bližine vrtcev in šol tudi veliko priložnosti za medgeneracijsko sodelovanje.

Kranjski župan Matjaž Rakovec je na odprtju izrazil zadovoljstvo, da jim je iz propadajoče trgovine uspelo ustvariti center za dnevno bivanje starejših, s čimer prispevajo k deinstitucionalizaciji in starostnikom podaljšujejo bivanje v domačem okolju. Tudi njemu se zdi lokacija zelo primerna. Mestna občina Kranj je sicer v nov center za starejše vložila blizu 700 tisoč evrov, 350 tisoč evrov sta prispevala država in EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, dom upokojencev pa bo pokril stroške opreme v višini 70 tisoč evrov.

Predstavnik ministrstva za delo, družine in socialne zadeve Primož Siter je ob odprtju novega dnevnega centra za starejše dejal, da so veseli, da so del te uspešne zgodbe in da gre lep projekt, ki pooseblja dolgoživo družbo in solidarno prihodnost. Minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksander Jevšek pa je poudaril, da je zelo pomembno, da denar namenjajo projektom, ki sledijo potrebam lokalne skupnosti. MOK bo po napovedih ministra tudi v novi finančni perspektivi 2021–2027 prejel kar obsežen sveženj za naložbe v boljšo kakovost življenja občanov.

Nov dom starejših občanov

Župan Rakovec se je dotaknil tudi projekta novega doma za starejše na Zlatem polju. Pričakuje, da bodo do konca letošnjega leta pridobili gradbeno dovoljenje, nakar bodo sledili pogovori z ministrstvom za delo, družino in socialne zadeve. Župan se nadeja, da bo okoli 20 milijonov evrov vredno investicijo financirala država.

Odprtje dnevnega centra so z nastopi popestrili tudi stanovalci doma in uporabniki dnevnega varstva, vsi navzoči pa so z veseljem prisluhnili tudi pevcu Tilnu Lotriču ob kitarski spremljavi Roka Šenka. Ob koncu so omenjeni govorci skupaj s prvo uporabnico dnevnega varstva Evo Grašič v zrak simbolično spustili trideset balonov – kolikor bo tudi uporabnikov v novem dnevnem centru.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 24. junij 2019 / 08:42

Grožnje niti niso prav redke

Z najrazličnejšimi oblikami groženj in napadov se na Gorenjskem ne srečujejo samo sodniki, ampak tudi sodno osebje. V zadnjih petih letih 56 kaznivih dejanj zoper policiste zaradi njihovega dela.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / sreda, 16. december 2020 / 18:21

Vabijo nove prostovoljne šoferje

Jesenice – Občina Jesenice, ki od junija letos skupaj z Zavodom mreža izvaja projekt brezplačnih prevozov za starostnike Prostofer, k sodelovanju vabi dodatne prostovoljce. V teh časih je namreč po...

Kronika / sreda, 16. december 2020 / 18:20

Ponoči pijan na kolesu

Škofja Loka – Policisti so pred dnevi na območju Škofje Loke obravnavali kolesarja, ki ponoči med vožnjo po cesti ni uporabljal luči, pri ustavljanju pa je s krmilom kolesa trčil še s policijskim v...

Kranj / sreda, 16. december 2020 / 18:19

V družbi naj zmaga solidarnost

Osebna druženja in skupinske akcije pomoči so primarno poslanstvo Lions kluba Kranj. V času epidemije se njihovo delovanje ni ustavilo, temveč le premestilo v virtualno okolje.

Kranj / sreda, 16. december 2020 / 18:14

Tudi jaz sem lahko Božiček

Kranj – »V času, ko je razposajenost veselega decembra zasenčila teža krize epidemije, vsi potrebujemo nekaj, kar nam bo popestrilo božični čas. Zato smo se v društvo Dekca, v sodelovanju s Krajevn...

Nasveti / sreda, 16. december 2020 / 18:13

Čokoladni rjavčki z lešniki in kokosova rulada

Ljubitelji čokolade ali kokosa. Oboji boste prišli na račun.