Kranjski župan Boštjan Trilar je ob mednarodnem dnevu gluhih in 60-letnici delovanja društva Auris minuli četrtek sprejel člane društva ter jim obljubil več sodelovanja. / Foto: Primož Pičulin

Gluhi za marsikaj prikrajšani

Nevidna invalidnost gluhih in naglušnih še zdaleč ne pomeni, da so njihove težave manjše od težav drugih invalidov, prav društvo Auris pa že šest desetletij skrbi, da jih laže premagujejo.

Kranj – Tretja sobota v septembru je že od leta 1959 namenjena gluhim, saj ob mednarodnem dnevu širšo javnost opozarjajo na svoje težave. Čeprav sta gluhota in naglušnost označeni kot nevidna invalidnost, sta med najtežjimi. Svetovna zdravstvena organizacija je namreč gluhoto uvrstila na drugo mesto, takoj za duševno boleznijo. To pa ravno zaradi izolacije in osamljenosti, saj dosmrtne ovire pri komunikaciji za marsikoga pomenijo izoliranost, gluhi in naglušni pa so tako ovirani pri zadovoljevanju svojih vitalnih potreb in interesov.

Kako se spopadajo s svojimi težavami in kako jih rešujejo, so člani društva Auris ob svojem prazniku in ob 60-letnici društva minuli četrtek pojasnili tudi kranjskemu županu Boštjanu Trilarju. Ta je z zanimanjem prisluhnil tako predsedniku društva Auris Borisu Horvatu kot sekretarki društva Zlati Crljenko, ki sta na srečanju v prostorih kranjske občine povedala marsikaj tako o zgodovini društva kot o storitvah, s katerimi pomagajo gluhim in naglušnim z vseh koncev Gorenjske. V društvu, ki ima svoje lepo urejene prostore v Hujah, pripravljajo različne prireditve, izdajajo glasilo, skrbijo za televizijski program in predvsem za pomoč svojim članom, ki jim jo zagotavljajo tako pri izobraževanju kot drugih pomembnih opravilih.

»Kljub temu da je Slovenija podpisala konvencijo o pravicah invalidov v praksi marsikaj ne poteka tako, kot si želimo. Verjamem, da sta tudi današnji obisk in pogovor tukaj na občini oziroma pri županu korak naprej pri našem sodelovanju,« je povedal Boris Horvat - Tihi in dodal, da so ponosni, ker društvo letos praznuje 60 let delovanja. Čeprav veliko dela v društvu opravijo prostovoljno, delajo tudi profesionalno, saj si želijo gluhim in naglušnim omogočiti čim boljše pogoje za življenje. Trenutno imajo v društvu Auris blizu šeststo članov, raziskave pa kažejo, da ima okoli deset odstotkov populacije različne okvare sluha.

»Naše društvo pa tudi jaz osebno imamo zasluge, da je od leta 2002 uporaba znakovnega jezika zakonska pravica. Ker ta jezik ni enostaven za učenje, imamo še vedno pomanjkanje tolmačev,« je poudarila sekretarka društva Auris Zlata Crljenko in pojasnila, da največ sredstev za delo dobijo iz Loterije Slovenije, iz občinskih proračunov in partnerstev v različnih projektih.

Župan Boštjan Trilar je ob koncu srečanja povedal, da si bodo na občini prizadevali narediti most med slišečimi in neslišečimi občani ter na prireditvah v organizaciji Mestne občine Kranj poskrbeli tudi za tolmača. Prav tako bodo organizirali dogodke, kjer se bodo lahko predstavili člani društva Auris.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenja vas-Poljane / torek, 10. julij 2018 / 11:01

Zapora javne poti Suša–Jelovica

Suša – Zaradi asfaltiranja 850 metrov dolgega odseka na cesti Suša–Jelovica bo cesta še danes zaprta za ves promet. Asfaltirajo odsek na koncu občinske poti, kjer se začne gozdna cesta, so pojasnil...

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.