Odstavili bi predsednika
Številni člani Društva upokojencev Kranj želijo odstaviti Franca Šmajda kot predsednika, zatrjuje Ana Sekne in to utemeljuje z okoli 150 podpisi nezadovoljnih članov.
Kranj – Že lani, ko so na sedežu Društva upokojencev Kranj zaprli točilnico in prenehali z nedeljskimi plesi, je to sprožilo val negodovanja, vendar je predsednik Franc Šmajd na takratnem zboru članstva znova dobil zaupnico. Ana Sekne pa je s skupino podpisnikov, ki terjajo odstavitev dolgoletnega predsednika, letos znova obnovila to zahtevo. Že spomladi so se obrnili na vodstvo Zveze društev upokojencev Slovenije z očitki o Šmajdovem avtokratskem vodenju društva, sumih korupcije, domnevnih nepravilnostih pri oddaji točilnice v najem, odvzemi destinacij turističnim vodnikom, ki se ukvarjajo z vodenjem upokojenskih izletov, o zmanjševanju števila članov v društvu, ta skupina članov naj bi tudi zahtevala revizijo poslovanja društva za pet let nazaj. K očitkom Ana Sekne dodaja tudi svojo izkušnjo, češ da so jo lani nekorektno in nezakonito odstranili z mesta blagajničarke, potem ko je bila zaradi bolezni dlje časa odsotna.
Seknetova tudi poudarja, da bi moral biti letošnji zbor članstva sklican že spomladi, a ga vse do danes ni bilo, kar spet pripisuje Šmajdovemu avtokratskemu vodenju društva. Med zahtevami, ki jih skupina nezadovoljnih članov še naslavlja na organe društva, naj bi pregledali tudi pravila in odgovornost glede na trajanje mandatov in skladno s tem spremenili pravilnik. Kranjsko društvo upokojencev, ki ima okoli tri tisoč članov, deluje po nekoliko drugačnih merilih kot manjša. Sprejeli so delegatski sistem, tako da njihove interese na letnih občnih zborih zastopa 65 delegatov. O svojih zahtevah so nezadovoljni člani letos septembra obvestili organe društva (upravni in nadzorni odbor), a kot trdi Seknetova, do njih sploh niso prišle. Obvestili so tudi varuhinjo človekovih pravic, kranjsko tožilstvo, Konfederacijo sindikatov 90 ...
Da se v delo društva, ki naj na svojih organih samo razreši svoje težave, ne želijo vmešavati, a so obveščeni o nezadovoljstvu, ki vlada med delom članstva, je na naše vprašanje o razmerah v Društvu upokojencev Kranj odgovoril Janez Sušnik, zdaj podpredsednik Zveze društev upokojencev Slovenije, pred tem pa predsednik gorenjskega pokrajinskega odbora. »Predsednika smo na to opozorili in mu svetovali, naj skliče izredni zbor članstva in predlaga nove organe, tudi novega predsednika,« je pojasnil Sušnik. Franc Šmajd, ki kranjsko upokojensko društvo vodi tri mandate in se namerava sedaj posloviti, na njegovo delo naslovljenih očitkov ni želel podrobno komentirati. Dejal je, da je najboljši odgovor nanje lansko sporočilo varuhinje človekovih pravic, ki med drugim pravi, da društva svoje poslovanje podrobneje urejajo samostojno, v skladu s svojimi pravili in dokumenti. »Članstvo sodeluje pri sprejemanju pravil v temeljnih organih in sprejeta pravila so obvezujoča. Če so sprejeta na zakonit in demokratičen način, s potrebno večino glasov članov in s strani predpisanega organa, potem zavezujejo vse člane,« sporoča varuhinja. Šmajd še pravi, da se je želel letos po opravljenih treh mandatih posloviti od vodenja Društva upokojencev Kranj, a so ga sodelavci v organih upravljanja prosili, naj še nadaljuje. Kljub vsemu bo po dvanajstih letih prenehal. Pravi, da medtem intenzivno potekajo postopki, da bi dobili novega kandidata (ali kandidate), in ko jih bodo imeli, bo nemudoma sklical zbor.