Župan tokrat vztrajal pri odloku o komunalnem prispevku
Škofjeloški svetniki so na seji minuli teden sprejeli tudi predlog odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Škofja Loka v prvem branju, ki je povzročil veliko razburjenja med krajani Godešiča, Reteč, Puštala, Vincarjev in Stare Loke.
Škofja Loka – »To ni Ponterosso,« je razpravo na občinskem svetu v četrtek končal župan Ješe po novih pozivih, da naj se odloži glasovanje o omenjenem odloku in v njegovo pripravo vključi tudi predstavnike krajanov naštetih krajevnih skupnosti in Iniciative za pravičen komunalni prispevek. Poudaril je namreč, da so se vsakokratni pogovori z njimi končali pri tem, kakšna bi bila zanje najvišja še sprejemljiva višina komunalnega prispevka, o čemer pa po njegovih besedah mi mogoče razpravljati na ta način. Podlago za odmero komunalnega prispevka bo namreč predstavljal omenjeni odlok, ki naj bi ga svetniki v drugem branju dobili na mize predvidoma v juniju.
Svoje nezadovoljstvo z višino komunalnega prispevka, ki ga bodo morali plačati po novem odloku, so krajani izrazili že na zboru krajanov dan pred sejo, tik pred začetkom seje pa se jih je nekaj zbralo pred stavbo upravne enote, kjer so tudi osebno poskušali županu izročiti sklepe zbora krajanov, a neuspešno. Neuspešni so bili tudi predstavniki opozicijskih strank, ki so prav tako predlagali preložitev glasovanja o omenjenem odloku, dokler ne dosežejo dogovora s krajani. »Podkrepljeno z mnenjem pristojnega ministrstva smo pokazali na številne nepravilnosti v odloku, zato o njem ne moremo konstruktivno odločati,« je to zahtevo utemeljila svetnica Mateja Podlogar. Pripravljavcem odloka v Iniciativi za pravičen komunalni prispevek očitajo nepravilno upoštevanje stroškov vzdrževanja, nepravilno uporabo podatkov iz registra osnovnih sredstev, neupoštevanje vseh zunanjih virov in samoprispevka, natančneje bi morali določiti tudi pravilo upoštevanja velikosti gradbene parcele ... Obenem poudarjajo, da je višina predlaganega komunalnega prispevka socialno nevzdržna in bo pomenila nerešljiv problem za mnoge krajane. Kot so izračunali, naj bi predvideni komunalni prispevek za naselja Godešič, Reteče, Gorenja vas, Vincarje, Puštal in Stara Loka v povprečju znašal 3120 evrov, kar se jim zdi še vedno previsok in nepravičen znesek. Drugi krajani, ki so se na javno kanalizacijo priključevali zadnjih petnajst let, so po besedah Rolanda Krajnika plačevali bistveno manj, in sicer od 1200 do 1400 evrov, krajanom Suhe pa ga sploh niso zaračunali. Opozoril je tudi, da bi morali pri izračunu komunalnega prispevka upoštevati, da so krajani že v preteklih letih vlagali v to infrastrukturo, ko so gradili greznice in male čistilne naprave, plačevali so tudi visoko okoljsko dajatev.
Po izračunih, ki so jih pripravili na občini, pa naj bi povprečna višina komunalnega prispevka znašala pod 1900 evrov. Kot je poudaril Leon Kobetič iz podjetja Locus, je bil cilj priprave novega odloka solidarnost, torej da za enako komunalno oskrbo vsi plačajo enako. Ob tem pa je opozoril, da je treba upoštevati, da je gradnja komunalne opreme v strnjenih naseljih bistveno cenejša kot pri razpršeni poselitvi, saj je v slednjem primeru treba zgraditi več omrežja. Komunalni prispevek je sestavljen iz dela, ki se plača za neto tlorisno površino objekta, in dela, ki zajema površino gradbene parcele. Pri izračunu, ki so ga pripravili na občini, so upoštevali petsto kvadratnih metrov veliko gradbeno parcelo in dvesto kvadratnih metrov neto tlorisne površine. Odlok je v prvem branju na koncu potrdilo 14 svetnikov, deset pa jih je glasovalo proti.