Predstavniki Iniciative za pravičen komunalni prispevek so tudi osebno poskušali županu izročiti sklepe zbora krajanov, a neuspešno. / Foto: Gorazd Kavčič

Župan tokrat vztrajal pri odloku o komunalnem prispevku

Škofjeloški svetniki so na seji minuli teden sprejeli tudi predlog odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč in merilih za odmero komunalnega prispevka za območje Občine Škofja Loka v prvem branju, ki je povzročil veliko razburjenja med krajani Godešiča, Reteč, Puštala, Vincarjev in Stare Loke.

Škofja Loka – »To ni Ponterosso,« je razpravo na občinskem svetu v četrtek končal župan Ješe po novih pozivih, da naj se odloži glasovanje o omenjenem odloku in v njegovo pripravo vključi tudi predstavnike krajanov naštetih krajevnih skupnosti in Iniciative za pravičen komunalni prispevek. Poudaril je namreč, da so se vsakokratni pogovori z njimi končali pri tem, kakšna bi bila zanje najvišja še sprejemljiva višina komunalnega prispevka, o čemer pa po njegovih besedah mi mogoče razprav­ljati na ta način. Podlago za odmero komunalnega prispevka bo namreč predstavljal omenjeni odlok, ki naj bi ga svetniki v drugem branju dobili na mize predvidoma v juniju.

Svoje nezadovoljstvo z višino komunalnega prispevka, ki ga bodo morali plačati po novem odloku, so krajani izrazili že na zboru krajanov dan pred sejo, tik pred začetkom seje pa se jih je nekaj zbralo pred stavbo upravne enote, kjer so tudi osebno poskušali županu izročiti sklepe zbora krajanov, a neuspešno. Neuspešni so bili tudi predstavniki opozicijskih strank, ki so prav tako predlagali preložitev glasovanja o omenjenem odloku, dokler ne dosežejo dogovora s krajani. »Podkrepljeno z mnenjem pristojnega ministrstva smo pokazali na številne nepravilnosti v odloku, zato o njem ne moremo konstruktivno odločati,« je to zahtevo utemeljila svetnica Mateja Podlogar. Pripravljavcem odloka v Iniciativi za pravičen komunalni prispevek očitajo nepravilno upoštevanje stroškov vzdrževanja, nepravilno uporabo podatkov iz registra osnovnih sredstev, neupoštevanje vseh zunanjih virov in samoprispevka, natančneje bi morali določiti tudi pravilo upoštevanja velikosti gradbene parcele ... Obenem poudarjajo, da je višina predlaganega komunalnega prispevka socialno nevzdržna in bo pomenila nerešljiv problem za mnoge krajane. Kot so izračunali, naj bi predvideni komunalni prispevek za naselja Godešič, Reteče, Gorenja vas, Vincarje, Puštal in Stara Loka v povprečju znašal 3120 evrov, kar se jim zdi še vedno previsok in nepravičen znesek. Drugi krajani, ki so se na javno kanalizacijo priključevali zadnjih petnajst let, so po besedah Rolanda Krajnika plačevali bistveno manj, in sicer od 1200 do 1400 evrov, krajanom Suhe pa ga sploh niso zaračunali. Opozoril je tudi, da bi morali pri izračunu komunalnega prispevka upoštevati, da so krajani že v preteklih letih vlagali v to infrastrukturo, ko so gradili greznice in male čistilne naprave, plačevali so tudi visoko okoljsko dajatev.

Po izračunih, ki so jih pripravili na občini, pa naj bi povprečna višina komunalnega prispevka znašala pod 1900 evrov. Kot je poudaril Leon Kobetič iz podjetja Locus, je bil cilj priprave novega odloka solidarnost, torej da za enako komunalno oskrbo vsi plačajo enako. Ob tem pa je opozoril, da je treba upoštevati, da je gradnja komunalne opreme v strnjenih naseljih bistveno cenejša kot pri razpršeni poselitvi, saj je v slednjem primeru treba zgraditi več omrežja. Komunalni prispevek je sestavljen iz dela, ki se plača za neto tlorisno površino objekta, in dela, ki zajema površino gradbene parcele. Pri izračunu, ki so ga pripravili na občini, so upoštevali petsto kvadratnih metrov veliko gradbeno parcelo in dvesto kvadratnih metrov neto tlorisne površine. Odlok je v prvem branju na koncu potrdilo 14 svetnikov, deset pa jih je glasovalo proti.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / nedelja, 25. junij 2017 / 08:57

Belo mesto na sončen dan

Gorenjski glas in Potovalna agencija Alpetour sta popotnike Gorenjskega glasa popeljala v Beograd, glavno mesto Srbije. Beograd kot tak ni dejanska slika svoje države, k čemur pa so konec maja zagotov...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:17

Nič odškodnine za trk z deskarjem

Rekreacijsko-turističnemu centru Krvavec ni treba plačati odškodnine Kranjčanu, ki se je poškodoval na krvavškem smučišču, enako tudi ne povzročitelju nesreče.

Radovljica / torek, 10. januar 2017 / 17:15

Obratuje tudi smučišče v Kamni Gorici

Kamna Gorica – Smučišče v Kamni Gorici je Športno društvo Partizan Kamna Gorica v spodnjem delu uspešno zasnežilo. Otroci so se lahko sankali že med božično-novoletnimi prazniki, z obratovanjem vle...

Kronika / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Kraja priljubljene maskote

Bled – Na Bledu še vedno niso razrešili uganke, kam je zadnji lanski dan med 11. Silvestrovanjem za otroke izginila priljubljena maskota Medved Čalapinko. Unikaten kostum je neznanec ukradel po kon...

Zanimivosti / torek, 10. januar 2017 / 17:14

Slovenski konjeniki v državi SHS

Avstro-Ogrska je konec leta 1918 prenehala obstajati. Avstro-ogrski dragonci slovenskega rodu so se priključili vojski generala Rudolfa Maistra, ki je branil severno mejo.

Kranjska Gora / torek, 10. januar 2017 / 17:12

Zima vendarle tudi bela

Letošnja zima je sploh na Gorenjskem izjemno skopa s snegom, zato so ljubitelji smučanja in drsanja pretekli konec tedna izkoristili prav vsak kotiček, kjer je bilo mogoče uživati na snegu in ledu. Te...