
Zlati tudi gorenjski inovaciji
Med dvanajstimi prejemniki zlatih nacionalnih priznanj za inovacije, ki jih podeljuje Gospodarska zbornica Slovenije, sta tudi inovaciji Acronija in Razvojnega centra Jesenice ter Domela in Razvojnega centra Nela.
Brdo pri Kranju – Na Dnevu inovativnosti je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) v sredo na Brdu pri Kranju že trinajstič podelila nacionalna priznanja za najboljše inovacije v gospodarstvu. V nacionalni finalni izbor se je od 170 inovacij, kolikor jih je sodelovalo na regionalni ravni, uvrstilo 38; dvanajst jih je prejelo zlata priznanja, 21 srebrna in štiri bronasta, podelili so tudi eno diplomo. Vseh 38 inovacij prihaja iz različnih področij: od elektroindustrije, mehatronike in strojne industrije do področja novih materialov, informacijskih in komunikacijskih dejavnosti ter trženja. Zlati priznanji sta prejeli tudi dve gorenjski inovaciji: železnikarski Domel in Razvojni center Nela za razvoj nove generacije sesalnih enot z visokim izkoristkom za A-razred energijske nalepke ter jeseniški Acroni in Razvojni center Jesenice za razvoj visokoogljičnega jekla X120Mn12 po postopku kontinuiranega litja. Begunjski Elan je za inovativno tehnologijo pri izdelavi smučke Amphibio 4D prejel srebrno priznanje.
»Po kazalnikih o inovativni dejavnosti in višini sredstev, ki se zanjo namenjajo, se lahko Slovenija kosa z največjimi, iz inovacijskih sledilcev pa postajamo inovacijske vodje, kar je ključnega pomena. Ne samo to, večina tukaj predstavljenih inovacij se je materializirala tudi skozi delovanje na trgu oziroma skozi tržne priložnosti. Prispevale so tudi k uspešnosti slovenskega gospodarstva, ki beleži v zadnjem letu izredne rezultate. Po izvozu smo že presegli leto 2008, ki ga imamo za optimalno leto, čeprav še nismo dosegli tedanjega nivoja BDP,« je poudaril Marjan Mačkošek, predsednik GZS.
Naveza inovatorjev Acronija in Razvojnega centra Jesenice je zlato nacionalno priznanje prejelo drugo leto zapored. Tokratna inovacija omogoča novo tehnologijo ulivanja jekla, ki zagotavlja veliko večji izkoristek materiala, kot ga imajo v konkurenčnih jeklarnah. »Nenehno se trudimo odkriti nekaj novega, pred nami so vedno novi izzivi, saj nam naša prodaja ves čas nalaga stvari, ki bi se lahko prodajale. Hkrati mislim, da je tudi družba Acroni tako urejena, da zelo spodbuja inovacije. Te pa omogoča tudi varno delovno okolje, ki ga nudijo naši lastniki in v katerem lahko brezskrbno izživljamo svoje ideje,« je povedal vodja jeseniške inovatorske skupine dr. Matevž Fazarinc.
Tudi združena ekipa inovatorjev Domela in Razvojnega centra Nela je za svojo inovacijo, ki sesalnikom omogoča doseganje najbolj učinkovitih energijskih razredov A in A++, tokrat že drugič prejela zlato priznanje, za Domel pa je že sedmo v enajstih letih, odkar sodeluje na izborih. »Konkurenca je huda, treba je slediti času in skušati čim več teorije prenesti v prakso, da se ta uporabi tudi v izdelkih, ki so na voljo končnemu kupcu. Našim partnerjem, za katere delamo razvoj, moramo omogočiti čim boljšo konkurenčnost, seveda pa morajo biti tudi ti fleksibilni in se hitro odzivati spremembam na trgu,« je povedal Igor Markič iz Razvojnega centra Nela.