Vlada bi še varčevala
Vlada in sindikati so glede varčevanja pri plačah v javnem sektorju spet na nasprotnih bregovih. Svet Onkološkega inštituta je sprejel sklep o razrešitvi generalnega direktorja inštituta Janeza Remškarja.
Vlada zaostrila predlog
Predstavniki vlade in sindikatov so se v sredo znova srečali na temo plač v javnem sektorju. Vlada želi v prihodnjem letu privarčevati 310 milijonov evrov, zato predlaga podaljšanje nekaterih varčevalnih ukrepov: znižanje vrednosti plačnih razredov, zamrznitve izplačevanja redne delovne uspešnosti in znižana plačila delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela, kar je predlagala že pred poletjem, ter po novem še nižji regres in delno zamrznitev premij za kolektivno dodatno pokojninsko zavarovanje. S temi ukrepi bi vlada privarčevala 263 milijonov evrov, manjkajočih 47 milijonov evrov pa bi iskala z dodatnimi ukrepi. Sindikati seveda predlaganemu varčevanju ostro nasprotujejo. Znova se bodo srečali 21. septembra.
Zadeva Patria zastarala
Ljubljanska okrajna sodnica Tanja Lombar Jenko je odločila, da je sojenje obtoženim v zadevi Patria Janezu Janši, Ivanu Črnkoviču in Antonu Krkoviču zastaralo, zato je zadevo zavrgla. Sodnica je pri odločanju upoštevala kazenski zakonik, ki je veljal v času, ko naj bi se domnevna kazniva dejanja zgodila in ki je absolutno zastaranje predvideval v 10 letih. Po novejši določbi je sicer zastaralni rok dve leti po razveljavitvi pravnomočne sodbe, do katere je v zadevi Patria s strani ustavnega sodišča prišlo aprila letos.
Razveljavili sodbo Bavčarju
Vrhovno sodišče je ugodilo zahtevkoma za varstvo zakonitosti nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja in nekdanjega svetovalca Istabenza Kristjana Sušinskega ter razveljavilo sodbo, s katero sta bila zaradi pranja denarja pri preprodaji delnic Istrabenza obsojena na sedem oz. tri leta zapora. Vrhovni sodniki so zadevo vrnili v ponovno sojenje. Delno so ugodili tudi nekdanjemu predsedniku uprave Maksime Holdinga Nastji Sušinskemu in mu dosojeno kazen znižali na eno leto in 10 mesecev, medtem ko so zahtevo nekdanjega predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota, ki je bil zaradi zlorabe položaja obsojen na zaporno kazen petih let in desetih mesecev, zavrnili.
Konec poslanske skupine ZaAB
Državni poslanec Jani Möderndorfer je po odhodu iz stranke Zavezništvo Alenke Bratušek (ZaAB) uradno zapustil tudi njeno poslansko skupino, ki je zato ugasnila. Poslovnik namreč določa, da lahko poslansko skupino tvorijo najmanj trije poslanci, v poslanski skupini ZaAB pa sta ostali samo še Alenka Bratušek in Mirjam Bon Klanjšček. Obe zato sedaj razmišljata, da bi skupaj z Bojanom Dobovškom, nekdanjim članom vladnega SMC, ustanovili poslansko skupino nepovezanih poslancev. A tudi tu jih čaka poslovniška ovira, ker bi morali tudi omenjeni poslanki izstopiti iz stranke. Govori se, da se naj bi Möderndorfer sedaj pridružil SMC, česar pa sam še ni potrdil.
Slovenija bo tožila avstrijski Verbund
Vlada je prejšnji teden državnemu pravobranilstvu naložila, naj pripravi in naslovi predhodni odškodninski zahtevek za avstrijsko družbo Verbund za škodo, ki je nastala na državni infrastrukturi v poplavah na Dravi leta 2012, v tožbeni zahtevek pa ne bo vključena škoda, ki je nastala fizičnim osebam in občinam. Hidrološka analiza delovne skupine slovensko-avstrijske komisije za Dravo je namreč pokazala, da je po obilnih padavinah v zaledju na povečan pretok Drave vplivalo tudi delovanje verige avstrijskih hidroelektrarn, s katerimi upravlja Verbund.
Za Remškarjevo razrešitev
Svet Onkološkega inštituta (OI) je v sredo sprejel sklep o razrešitvi generalnega direktorja inštituta Janeza Remškarja. Sklep mora potrditi še vlada. Člani sveta Remškarju očitajo neizpolnjevanje sklepov sveta ter pomanjkljivosti na področju kakovosti in urejanja notranjih odnosov na OI, po besedah predsednice sveta Darinke Miklavčič pa Remškar na očitke ni podal zadovoljivih odgovorov. Remškar po drugi strani povod za njegovo razrešitev vidi v sporu z vplivnim zdravnikom Erikom Brecljem.
Odhaja tudi Sberbank
Po avstrijski Raiffeisen banki je odhod iz Slovenije napovedala še ruska Sberbank, ki je na slovenski trg vstopila v začetku leta 2012, po prevzemu avstrijske banke Volksbank. Po pisanju Dnevnika se za portfelj Sberbank neuradno zanimata ameriški sklad Apollo, ki kupuje tudi podržavljeno NKBM, in ruska Expobank, ki se zanima za nakup Gorenjske banke. Oba naj bi se zanimala tudi za nakup Raiffeisen banke.