Umetniško srce iz Rožeka
Galerija Šikoronja je odprta od petka do nedelje med 15. in 18. uro ali po dogovoru po telefonu številka 0043/664 512 36 45 in elektronskem naslovu office@galerie-sikoronja.at.
Marija Šikoronja je bila do začetka osemdesetih let preteklega stoletja zaposlena v knjigarni Mohorjeve družbe v Celovcu. »Že takrat, ko sem se še vrtela v pisanem knjižnem svetu Mohorjeve knjigarne, sem poznala vse galerije in navezala stike s slikarji, kot so Valentin Oman, Giselbert Hoke, Peter Krawagna in drugi. Tako se je začelo. Kmalu nato smo kupili staro vaško gostilno v Rožeku/Rosegg v Rožu. Ko je pred tridesetimi leti Valentin Oman videl stene hiše, je rekel, da bi rad na njih kaj ustvaril. In Valentin Oman je bil prvi razstavljavec,« je Marija Šikoronja novinarju Novic iz Celovca Emanuelu Polanšku opisala začetek svoje galerijske dejavnosti v Rožeku. Galerija je postajala vedno bolj znana, slikarji so bili radi njeni gostje in odprtje vsake razstave je bil tudi kulturni dogodek. Vse prireditve so bile dvojezične. Marija je s tem slikarje in občinstvo navajala na jezikovno odprtost. Njena galerija je postala umetniško srce Rožeka in njegove okolice, posredovalka med kulturama v deželi in graditeljica umetniških in človeških mostov preko meje.
Tudi zadnja razstava, na kateri so znani umetniki s Koroške in Slovenije počastili 30-letni jubilej galerije, je imela tako sporočilo. Odprli so jo v soboto, 18. julija, in zaprli v nedeljo, 30. avgusta. Ob razstavi so odkrili stenske slike Valentina Omana, ki jih je naslikal pred tridesetimi leti ob nastanku galerije. Veliko ljudi, ljubiteljev umetnosti, si je v dobrem mesecu ogledalo jubilejno razstavo. Na njeno odprtje so prišli slovenska generalna konzulka v Celovcu Dragica Urtelj, predsednik koroškega deželnega zbora Reinhart Rohr, ki je zastopal tudi deželnega glavarja dr. Petra Kaiserja, diplomat dr. Valentin Inzko in direktorica muzeja modernih umetnosti v Celovcu Christine Wetzlinger – Grundnig, ki je bila tudi slavnostna govornica. Marija Šikoronja uživa v koroški in tudi slovenski umetniški javnosti zasluženo velik ugled, saj je njena galerija pomembna postaja slovenske kulture na Koroškem.
Ena najstarejših zasebnih galerij na Koroškem bo z razstavami in drugimi dogodki zasedena tudi prihodnje leto. Če bo koga z naše strani Karavank pot zanesla na Koroško, naj obišče Rožek in galerijo, pa tudi druge posebnosti kraja, ki je še obdržal tudi slovensko dušo. V Rožek/Rosegg lahko pridemo z dveh strani: po dolini Drave do Št. Jakoba in potem desno skozi Reko/Muehlbach do Rožeka ali iz Vrbe/Velden na koncu Vrbskega jezera.