Polna luna
Ljudje imamo različna nagnjenja in veselje. Jaz se vsak mesec sproti veselim polne lune. Veselje traja že kakšna dva dneva prej in nekaj dni kasneje. Vrtne stole postavim tako, da imam neposreden pogled nanjo. Od vzhoda proti zahodu potuje. Ko okrog osme ure zvečer pokuka iznad gozda, je oranžna. Višje ko je, bolj je rumena. Če ponoči vstanem okrog druge ure, jo še vidim skozi okno, sicer jo mahne proti zahodu in v jutranji zarji spet ponikne za obzorje. Vse domače sem okužila s tem. Sedaj že Rok pripravi stole in pravi, da gremo v letni kino pod zvezdami. Vedno se mi zdi, da me luna gleda. Na njenem »obrazu« zlahka razločim oči, nos in usta, pogled pa je usmerjen rahlo v levo in nas opazuje. Vsakega od nas. Kadar me nočno opazovanje že malo zaziba v spanec, tedaj mi luna tudi mežika. Sprehodi ob polni luni so čudoviti. Tedaj so naše gore še bolj čiste, še bližje so nam, kot da nam podajajo roke. Tako jaz vidim. Marsikdo se odpravi celo na planinsko turo ob polni luni. Če je danes to užitek, je bila pred leti, ko še ni bilo čelnih svetilk, to običajna stvar. Marsikdo od vas bo vedel povedati, da se je odpravil denimo na Triglav z vlakom do Mojstrane, potem peš v Vrata in ker tam ni bilo prenočišča, so ob polni luni nadaljevali pot.
Luna navdihuje umetnike, s plimovanjem premika morje in vlago v zemlji. Biodimanično kmetovanje ni za vse kmetovalce, setveni koledar Marie Thum pa uporablja večina vrtičkarjev in kmetov. Nekateri uporabljajo Steinerjevo metodo za določanje položaja lune in kmetovanje … Menda gobarji pravijo luna dol, gobe gor … Tega iz prakse ne vem, poznavalci pa so o tem prepričani. Razpoloženje ljudi je še kako odvisno od lune in tisti, ki imajo opravka s strankami, to prav dobro vedo.
Meni je preprosto lepo opazovati to čudo narave. Takrat si vzamem čas in dan se z večernim opazovanjem neba s polno luno prej zaključi. Največkrat grem tudi na sprehod. Ob Brdu je tedaj kar nekaj pohodnikov. Nekaj časa so se celo redno srečevali tako pešci kot tekači ob poni luni in jo mahnili po ustaljenem krogu okrog žice brdskega posestva.
Pristanek na luni je bil majhen korak za človeka, a velik za človeštvo, tako je rekel Armstrong. Pravijo, da je pred tem namenil pozdrav sosedi. Soseda je možu za nedopustljivo dejanje dejala, da bo to mogoče tedaj, ko bo sosedov »mulc« pristal na luni. Ta »mulc« je prisluškoval njunemu pogovoru in ta isti »mulc« je res pristal na luni.
Je naša stalnica, popotnica skozi noč in vodnica v jutro. Lahko je vir navdiha ali razlog za tečnobo. Le od nas je odvisno, ali vidimo v kozarcu samo polovico vode ali še polovico vode. Ravno tako kot je luna nekaj čisto navadnega, kar pač je, ali pa je okrogla lepotica, ki nas vsak mesec pride pozdravit in nam tu pa tam celo pomežikne, samo na eno oko.