Marinka Mader Tschertou, gospodarica kmetije Na Jek, z možem Hansom Juergenom Maderjem, doma na Gradiščanskem. Hans že govori tudi slovensko.

Z ravnine je želela nazaj v hribe

Marinka Mader Tschertou je z družino živela na Gradiščanskem v Avstriji, vendar jo je z ravnine vleklo nazaj v hribe, v rodni Slovenji Plajberk/Windisch Bleiberg v občini Borovlje, kjer je prevzela vodenje domače kmetije.

Marinka Mader Tschertou je znana in vsestransko dejavna koroška Slovenka. Po poklicu je diplomirana inženirka kmetijstva, specialistka za gradnjo hlevov in vinogradništvo, dodatno pa se je usposobila za izobraževanje odraslih. Je ena od treh svetnikov Skupnosti južnokoroških kmetov v koroški Kmetijski zbornici, na zadnjih občinskih volitvah pa je bila izvoljena tudi v občinski svet občine Borovlje. Je dejavna članica Kmetijske izobraževalne skupnosti, ki skrbi za izobraževanje kmetic in kmetov na južnem Koroškem.

Gospa Marinka, kdaj ste prevzeli vodenje domače kmetije, ki se ji po domače reče Na Jek?

»Pred desetimi leti. Do takrat sem živela na Gradiščanskem, kjer je doma mož Hans Juergen. Ko se je moj oče Lorenz smrtno ponesrečil, smo premišljevali, kako naprej. Vodenje kmetije sem prevzela jaz, kar je bila moja skrita želja. Gradiščanska nižina mi ni legla na dušo. Želela sem nazaj domov, v hribe. To se mi je uresničilo.«

Vaša kmetija je tipična koroška hribovska kmetija. Ravnine v okolici Slovenjega Plajberka praktično ni.

»Do nedavnega smo imeli v najemu še dve manjši kmetiji, tako da smo skrbeli za 15 hektarov travnikov in nekaj nad 20 hektarov gozda. Njiv pa nimamo. Obdelujemo samo vrt pri hiši, da imamo doma zelenjavo. Ker sem eno od najetih kmetij oddala, imam sedaj okrog deset hektarov travnikov in 15 hektarov gozda.«

Sta z možem sama za delo?

»V glavnem, saj so otroci še mladi. Štiri imava. Gregor, Nina, Vincenc in Lija so stari od 4 do 15 let. Za večja dela pa si pomagamo s prijatelji in sosedi. Tako je na srečo še vedno na vasi.«

Ali lahko shajate s prihodki kmetije?

»Gre nam kar dobro, ker sva oba z možem še delno zaposlena in ker so nam tudi kmetijske subvencije v veliko pomoč. To je treba priznati. Seveda je treba varčevati pri stroških. Tudi brez idealizma v kmetijstvu ne gre. Če si kmet, ne smeš pričakovati, da boš imel plačano vsako minuto dela. Mi hočemo to zemljo obdelovati, ker so to delali tudi naši predniki. Večji del hrane, od zelenjave do mesa, imamo doma. Za svoje potrebe, odvisno od velikosti družine, in tudi za prodajo lahko zakoljemo doma. Sama tega ne počnem, ker nimam ustreznega izpita in dovoljenja. To stori mojega zaupanja vreden gospod, ki odpelje živino v klavnico, sama pa grem tja po meso. Prodajamo tudi teleta in les.«

Omenili ste les. Avstrija velja v naših očeh kot država, ki ima na trgu z lesom red in zagotavlja dobra in redna plačila. Kakšne so vaše izkušnje?

»To kar drži. Pred leti smo prodajali les enemu od odkupovalcev lesa, ki je imel tudi svojo žago. Sedaj pa smo člani gozdarske zadruge, ki v našem imenu kupuje in prodaja les. Pred posekom se dogovorimo za količino in ceno. Ko les posekamo in ga zvlečemo k cesti, ga pridejo iskat in plačajo v 14 dneh. Tudi prejšnji odkupovalec je bil soliden, vendar so zadružni pogoji še boljši. Količina lesa je računalniško izmerjena, da goljufija ni mogoča, pa tudi plačila so običajno boljša. Če nujno ne potrebuješ denarja in je trg zasičen, lahko s posekom tudi počakaš na višjo ceno.«

Ko hodim po Koroškem, vidim, da je precej kmetijskih strojev, še posebno traktorjev, starejšega datuma. So na Koroškem kmetijski stroji dragi?

»Kmetijski stroji so dragi. Saj ni treba vedno kupiti novega, ampak zadostuje rabljen. Važno je, da lahko z njimi normalno in varno opravljaš delo. Ker kmetujemo v hribih, je bila naša največja naložba nakup posebnega gorskega traktorja s štirimi enako velikimi kolesi, s katerim gremo lahko varno v strmino. Brez njega res ne bi mogli kmetovati. Drugega ne potrebujemo. Morda bi bilo pri uporabi strojev včasih pametno sodelovanje med kmeti, da ne bi vsak kupoval zase, saj se stroji ne amortizirajo prav hitro. Moj primer: pri nas imamo osem krav, ki povržejo letno osem telet. Za vsakega dobim 700 evrov, kar je skupno 5600 evrov. Sami izračunajte, koliko telet moramo prodati za nov stroj.«

Ste avstrijski kmetje upravičeni do subvencij za stroje?

»Čistih subvencij za stroje ni. Lahko pa dobimo ugodno posojilo z nizkimi obrestmi, ki šteje kot naložbeni denar. Pomoč je odvisna od politike posamezne zvezne dežele. Koroška je žal sedaj zelo zadolžena in mora varčevati na vseh področjih.«

Kako gledajo vaši otroci na kraj, kjer živijo, na kmetijo, na njeno prihodnost.

»Otroci so zelo ponosni, da smejo živeti v tako lepem kraju, sredi gora. Včasih se že pogovarjajo, kdo bo prevzel kmetijo. To me veseli, da razmišljajo o tem. Sploh ni nujno, da bodo na kmetiji delali enako kot jaz. Lahko se bodo ukvarjali z ovčarstvom ali katerokoli drugo dejavnostjo. Samo da bo dom živel naprej. Svojim otrokom ne želim vsiljevati tistega, kar rada delam sama.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 25. avgust 2010 / 07:00

V Bašlju bo spet kmečki praznik

Na 25. Kmečkem prazniku pod Storžičem bodo prikazali delček kmečkih opravil in običajev z dosedanjih prireditev.

Objavljeno na isti dan


Rekreacija / torek, 25. avgust 2015 / 07:00

Zavrtimo Slovenijo!

Stražišče – Zveza paraplegikov Slovenije ter klub Tuš-Bauerfeind bosta jutri ob 17. uri skupaj s Kolesarskim klubom Sava Kranj na velodromu predstavila projekt z imenom Zavrtimo Slovenijo. S to akc...

Razvedrilo / torek, 25. avgust 2015 / 13:04

Theo Tahiti Nui show

Theo se ni šolal. Doma so ga naučili zgodbo njegove dežele, mu približali kulturo in ples ljudstva, žal pa opaža, da današnja mladina o tem ne ve več veliko. Theo je doma z Markeških otokov in s svoji...

Kronika / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Izdali za štiri milijone evrov glob

Zaradi nespoštovanja časa vožnje so mobilne enote Finančne uprave Republike Slovenije voznikom tovornjakov in avtobusov predpisale za štiri milijone evrov kazni.

Radovljica / torek, 25. avgust 2015 / 12:55

Indijska izkušnja: živeti sleherni trenutek

Andreja in Žiga Kovač iz Lesc sta v vasici brez imena v srednjem zahodnem delu Indije otroke in ženske prostovoljno poučevala angleščino in matematiko.

Cerklje na Gorenjskem / torek, 25. avgust 2015 / 12:52

Pot z devetimi pomniki

Poti po spominskem parku tovarištva na Davovcu pod Krvavcem in okolici privabljajo vse več pohodnikov. Dobro obiskan je bil tudi sobotni spominski pohod.