Družinskega nasilja je vse več
Centra za socialno delo Kranj in Škofja Loka sta pripravila delovno srečanje na temo družinskega nasilja. Lani so na Gorenjskem obravnavali 178 primerov nasilja med štirimi stenami.
Kranj – Centri za socialno delo na Gorenjskem, skupaj jih je pet, so v zadnjih treh letih imeli povečano število obravnav nasilja v družini, samo lani so imeli 278 obravnav, je v torek na delovnem srečanju socialnih delavcev na temo družinskega nasilja v Kranju povedala Aleksandra Ogrin, regijska koordinatorica za obravnavo nasilja. V lanskem letu so gorenjski policisti izrekli devetnajst ukrepov prepovedi približevanja, regijska intervencijska služba, ki jo v okviru Centra za socialno delo Radovljica izvaja Krizni center za mlade, pa je zaradi nasilja v družini izvedla trideset intervencij. Vseh intervencij je bilo 72.
»Sodelovanje med službami, ki so pristojne za obravnavo nasilja v družini, se je v zadnjih letih okrepilo, k čemur je pripomogel tudi lani uveljavljen zakon o preprečevanju nasilja v družini, ki to sodelovanje tudi zakonsko predpisuje,« je ocenila Ogrinova. Družinsko nasilje se sicer kaže v različnih oblikah – kot fizično, spolno, psihično in ekonomsko nasilje ter zanemarjanje, kar se pojavlja zlasti pri otrocih in starejših. »Ključen moment v vsaki obravnavi primera družinskega nasilja je ocena stopnje ogroženosti žrtve, torej ocena nesorazmerja v moči med povzročiteljem nasilja in žrtvijo, ki ni le fizično, temveč tudi čustveno, socialno,« dodaja Ogrinova.
Za učinkovito pomoč žrtvam družinskega nasilja je sicer potrebna ustrezna mreža pomoči oziroma programov. Na Gorenjskem tako deluje že omenjeni krizni center za mlade v Radovljici, ki je namenjen otrokom in mladostnikom od 6. do 18. leta starosti, ki se znajdejo v krizni situaciji. Za otroke, ki so mlajši od šest let, pa je možnost namestitve v Kriznem centru za otroke v Grosupljem. Na Gorenjskem delujejo tudi varna hiša (od letos na dveh lokacijah), Center za pomoč žrtvam kaznivih dejanj na Jesenicah in inštitut Terapevtski center Krog v Kranju. Krizne namestitve žrtev nasilja so v Sloveniji možne v treh centrih, najbližji Gorenjski je krizni center v Ljubljani.