Poostrili nadzor nad taksisti
Finančna uprava je od lanskega aprila do letošnjega junija opravila nadzor pri 479 taksistih, pri tem pa je v 87 primerih ugotovila nepravilnosti.
Kranj – Finančna uprava je z lanskim aprilom okrepila preventivne akcije in nadzor v dejavnosti taksi prevozov, saj so po njeni oceni tovrstni prevozi ena od rizičnih dejavnosti, ki je bolj izpostavljena davčnim utajam in drugim nepravilnostim. S preventivnimi aktivnostmi je želela spodbuditi taksiste k prostovoljnemu plačevanju davčnih obveznosti, med nadzorom pa je preverjala izdajanje računov ter morebitno naknadno brisanje in spreminjanje postavk na računih ter kršitve zakona o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno. Do letošnjega 30. junija je opravila 479 nadzorov, pri tem pa je v 87 primerih ugotovila nepravilnosti, na podlagi katerih je taksistom obračunala za 168 tisoč evrov dodatnih davčnih obveznosti. Najpogostejše nepravilnosti so neizdajanje računov, neshranjevanje izdanih računov in druge dokumentacije, nepravilnosti pri obračunu davka na dodano vrednost, neustrezna oz. neveljavna registracija taksimetrov in opravljanje prevozov brez ustrezne licence. Taksistu z območja mariborske finančne uprave so zaradi številnih kršitev zakonodaje julija letos prepovedali opravljati dejavnost, pri tem pa so mu do odprave nepravilnosti zapečatili in zasegli dve vozili skupaj z dokumentacijo in opremo (taksimetri).
Poostren nadzor in kaznovanje kršiteljev sta očitno vplivala tudi na druge taksiste. Povečalo se je prostovoljno plačevanje davkov, tako so bili lani prihodki v dejavnosti taksi prevozov v primerjavi s predlani višji za šest odstotkov ali za 1,3 milijona evrov, dobiček pa višji za 25 odstotkov, kar v znesku pomeni 480 tisoč evrov. Zmanjšalo se je tudi število taksistov z licenco, v začetku lanskega leta jih je bilo 782, v dobrem letu pa so dejavnost izbrisali 103 zavezanci.
Ker je po oceni finančne uprave v dejavnosti taksi prevozov še veliko nepravilnosti, se zavzemajo za spremembe zakona o prevozih v cestnem prometu, pričakujejo pa tudi, da se bo število nepravilnosti glede izdajanja računov zmanjšalo z uvedbo davčnih blagajn. Za zmanjševanje sive ekonomije se jim zdi pomembno tudi to, da potrošniki za opravljeno storitev zahtevajo in vzamejo račun.