Loka s turisti iz več kot sedemdesetih držav
Škofja Loka sicer ni turistična destinacija kot Bled, Bohinj ali Kranjska Gora, a ima vendarle veliko turističnega obiska. V družinskem penzionu Turizem Loka, denimo, so lani gostili turiste iz dvainsedemdesetih držav.
Škofja Loka – Škofjo Loko obiskujejo turisti od vsepovsod. Največ je nemško govorečih, sledijo jim francosko, špansko in angleško govoreči, prihajajo pa tudi Italijani, Belgijci, Nizozemci, Izraelci ... Zanimivo je, da se povečuje tudi obisk iz Srednje in Vzhodne Evrope: Poljakov, Čehov, Madžarov, Rusov, pravi Jana Kuhar iz turistične pisarne Turizma Škofja Loka.
Tam namreč evidentirajo obisk vsakega turista, ki prestopi vrata turistično-informacijskega centra (TIC), poleg tega sprejemajo tudi rezervacije za nočitve na Škofjeloškem, kjer je na voljo okoli osemsto nastanitvenih zmogljivosti. »To so turistične kmetije, apartmaji, gostišča, planinske koče, manjši hoteli,« pove Kuharjeva in doda, da pri njih sprejmejo le manjši del rezervacij, saj turisti danes v večji meri uporabljajo rezervacije prek spleta. »Turisti, ki pridejo v TIC, se zanimajo za obisk starega mestnega jedra, muzeja na gradu, rokodelskega centra DUO, saj mnogi želijo videti in kupiti kaj lokalnega. Radi gredo po tematskih poteh, ne le Škofje Loke, tudi Selške in Poljanske doline. Ravno pred kratkim je skupina čeških turistov želela obiskati Rupnikovo linijo z bunkerjem na Golem vrhu.«
Izhodišče za pohodnike in kolesarje
Nekaterim turistom je Škofja Loka z obema dolinama cilj, nekaterim pa zgolj postanek na poti kam drugam. Mnogim, ki gredo na Bled ali v Bohinj, pa bi se želeli izogniti avtocesti, v škofjeloškem TIC-u svetujejo pot čez Selško dolino: na Bled čez Dražgoše, v Bohinj čez Železnike in Sorico. Vmes lahko obiščejo še tamkajšnje znamenitosti in užijejo lepo naravo.
V Turizmu Loka v Stari Loki, ki razpolaga s 35 ležišči, imajo tudi to poletje vse polno. »Poletje je vrhunec turistične sezone, izven nje imamo pretežno poslovne goste. Turisti prihajajo od vsepovsod, lani smo jih gostili iz 72 držav sveta, od Azije in Avstralije do Združenih arabskih emiratov,« pravi Saša Jereb. Sprejemajo različne segmente gostov, od prehodnih do takih, ki so tu teden ali dva, Škofja Loka pa jim je izhodiščna točka za avtomobilske izlete po Sloveniji. Mnogi pa se nastanijo za teden ali dva, ves čas tu parkirajo svoja vozila, nato pa se s kolesi ali peš podajajo na izlete v okolico. Jerebova pove, da so v teh dneh njihovi gostje turisti iz Abu Dhabija, ki se okoli vozijo z vlaki. Tudi štirje apartmaji Cvetje v jeseni, ki jih na Visokem oddaja družina Demšar, so zasedeni vse poletje. Goste imajo z vsega sveta, med njimi tudi stalne, ki se zaradi dobrih izkušenj radi vračajo. Za rezervacije uporabljajo različne poti, pravi Matej Demšar, tako prek spleta kot neposredno.
Škofja Loka brez večjega hotela
Škofja Loka z okolico ima več manjših nastanitvenih zmogljivosti, kakor sta tudi prej omenjena, žal pa ne večjega hotela, ki bi sprejel vsaj za avtobus gostov. To so najbolj občutili letošnjo pomlad, ko so obiskovalci od vsepovsod prihajali na predstave Škofjeloškega pasijona. Na območju občine imajo zgolj okoli 220 postelj v štirih večjih penzionih. »Zadnji dve leti intenzivno iščemo investitorja (nekoga iz večje hotelske verige), ki bi bil na območju Kapucinskega predmestja pripravljen postaviti nov hotel,« je dejal župan Miha Ješe. Tamkajšnji hotel Transturist je namreč zapuščen že desetletje. »Potem ko bo vzpostavljena nova cestna povezava v Poljansko dolino in bo staro mestno jedro razbremenjeno tranzitnega prometa, pa se v starem delu mesta kar same kažejo tri nove lokacije za turistično dejavnost. Loka lahko dobi tri družinske hotele z zmogljivostjo do enega avtobusa, to je Krona in še dve lokaciji na Spodnjem trgu.«