Štipendije za deficitarne poklice
Z novim šolskim letom bodo lahko dijaki in udeleženci izobraževanja odraslih pridobili štipendijo za deficitarne poklice. To naj bi spodbudilo vpise na programe srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja.
Ljubljana – Novi zakon o štipendiranju prinaša novo vrsto štipendije za dijake in udeležence izobraževanja odraslih, štipendijo za deficitarne poklice. Štipendije bo možno pridobiti za srednje poklicno in tehniško izobraževanje (deficitarna področja) na programih s področja računalništva, strojništva, elektrotehnike, kemije, pa tudi na področju gostinstva in v drugih programih, opredeljenih v politiki štipendiranja.
Skupna višina razpisanih sredstev za šolsko leto 2015/2016 znaša 1,2 milijona evrov, kar omogoča dodelitev do tisoč štipendij. Štipendija za deficitarne poklice znaša 100 evrov mesečno. Dijak oz. udeleženec izobraževanja odraslih mora za pridobitev štipendije izpolnjevati splošne pogoje in biti vpisan v izobraževalni program, opredeljen kot deficitarni. Štipendijo za deficitarne poklice je možno združevati z nekaterimi štipendijami, npr. z državno, Zoisovo in drugimi štipendijami, ne pa tudi s kadrovsko štipendijo. Na ministrstvu za delo zato priporočajo vlagateljem, ki prejemajo druge štipendije, da se pred vložitvijo vloge pozanimajo o združljivosti obstoječe štipendije s štipendijo za deficitarne poklice pri obeh štipenditorjih. Sicer pa ministrstvo želi s temi štipendijami doseči, da bo na trgu dela ustrezen kader glede na povpraševanje delodajalcev, da bi se več mladih vpisovalo na tista področja izobraževanja, ki pospešujejo gospodarski razvoj in izboljšujejo zaposljivost, spodbuditi želijo vpise v izobraževalne programe srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja ter promovirati poklicno in strokovno izobraževanje.