V spomin na žrtve v Kokri iz leta 1942 so k spomeniku položili venec.

Spomin na okupatorjeva grozodejstva

Nacistični okupatorji so 20. julija 1942 v Kokri požgali devet hiš, ustrelili 14 Kokrjanov in 16 talcev iz drugih krajev. V izgnanstvo so v delovna taborišča odvedli 26 žensk in otrok.

Kokra – Občinski odbor borcev za vrednote NOB Preddvor je ob osrednjem spomeniku v Kokri v spomin na tragične dogodke izpred 73 let in kot poklon žrtvam pripravil spominsko svečanost. Kljub visokim temperaturam so se je udeležili mnogi, da Kokrjanom, ki so jih okupatorske represalije tako kruto prizadele, izkažejo svoje spoštovanje. Svečanosti se je udeležil tudi preddvorski župan Miran Zadnikar.

Slavnostni govornik, predsednik Občinskega odbora za vrednote NOB Preddvor in predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Kranj Marjan Gorza je vsem zbranim povedal, da lahko s ponosom povemo, da je bila partizanska zmaga pred 70 leti čista zmaga. »To je zmaga, ki danes kljub poskusom dnevne politike za strankarske cilje, da bi to zmago z vsemi mogočimi lažmi razvrednotili, ostaja zapisana v ljudeh, v žrtvah in v trpljenju vseh tistih, ki so se štiri leta iskreno borili za obstoj slovenskega naroda. Ta spomenik v Kokri je naša neminljiva zgodovinska zavest in iskreno se zahvaljujem Občini Preddvor, ki je za obnovo spomenika prispevala znatna denarna sredstva,« je med drugim povedal Marjan Gorza, ki upa, da bo v prihodnje na svečanosti sodelovala tudi krajevna organizacija iz Kokre. Venec so k spomeniku položili Andrej Arnež, Jože Rezman, ki je bil kot 12-letni deček izgnan v Nemčijo, in Ana Vrtlar. Spominsko svečanost, ki jo je vodila Klara Drekonja, so obogatili mešani pevski zbor Kokrškega odreda pod vodstvom Milana Bajžlja ter recitatorke Pavlina Hrovat, Zinka Papež in Katarina Rojc.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Podbrežani pisali Podobniku

Iz Podbrezij so poslali ministru za okolje in prostor drugi apel, v katerem ga pozivajo k razumu. Posegom v okolici vasi nasprotuje 418 domačinov.

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sreda, 20. december 2017 / 23:17

OZN razglasila svetovni dan čebel

Organizacija združenih narodov je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel.

Škofja Loka / sreda, 20. december 2017 / 17:56

Ekologija še kar vznemirja

Občinski svet v Škofji Loki je na decembrski seji ponovno obravnaval temo o uporabi nevarnih snovi v občini, poleg tega pa razpravljal še o izrednem dogodku, ki se je novembra primeril v podjetju Ekol...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 20. december 2017 / 17:55

Denar za zemljišča zagotovljen

Z rebalansom so cerkljanski svetniki zagotovili sredstva za nakup zemljišč ob šoli v Zalogu ter za zdravstveni dom in krožišče v Cerkljah.

Razvedrilo / sreda, 20. december 2017 / 17:54

Dva jubileja

Srečanje nekdanjih sošolk in sošolcev, ki so pred petinštiridesetimi leti zaključili osemletko v Preddvoru in so letos večinoma dopolnili šestdeset let ...

Razvedrilo / sreda, 20. december 2017 / 17:52

Jubilejni Jerbas domačih

Telovadnica Osnovne šole Poljane je v nedeljo popoldne pokala po šivih. Gostila je namreč tradicionalni božični koncert Jerbas domačih. Tokrat desetega, jubilejnega, na katerem so nastopili tudi prilj...