Proti podeljevanju koncesij
Pri občinski organizaciji SD Kranj so prepričani, da bi namesto koncesij zasebnim vrtcem morali pospešiti prenovo nekdanjih šol in tako rešiti prostorsko stisko.
Kranj – Svet Mestne občine Kranj (MOK) je na junijski seji sprejel sklep o dodelitvi koncesij na področju predšolske vzgoje, ker MOK ne more zagotoviti dodatnih prostih mest za otroke prvega starostnega obdobja v okviru javne službe zaradi prostorske stiske vrtcev. Zato bo na podlagi sprejetega sklepa občina objavila javni razpis za podelitve koncesije za opravljanje javne službe na področju predšolske vzgoje za štiri oddelke prvega starostnega obdobja do leta 2020. »V občinski organizaciji SD Kranj smo proti spodkopavanju javne službe vzgoje in izobraževanja v naši občini. Razumemo obremenjenost in prostorsko stisko Kranjskih vrtcev, vendar smo prepričani, da bi lahko znotraj občine našli primernejšo rešitev za prostorsko stisko in zagotovitev dodatnih oddelkov za nemoteno opravljanje javne službe predšolske vzgoje v Kranju,« pravi vodja svetniške skupine Janez Černe in dodaja, da bi za rešitev prostorske stiske lahko prenovili prazno trgovsko šolo na Hujah ali nekdanjo ekonomsko šolo pri Prešernovem gaju.
»Koncesije stanejo občino več kot v okviru javnega zavoda Kranjski vrtci, saj imajo višjo ekonomsko ceno in je nivo doplačila občine višji, zato se ne izplačajo. Dodelitev in izvajanje koncesije ima za MOK večje finančne posledice, kot bi jih imela na primer preureditev prostorov v bivši Trgovski šoli Kranj z organizacijo dela javne službe. Finančne posledice za MOK za koncesije bodo štiri tisoč evrov na oddelek mesečno, kar pomeni v petih letih skoraj milijon evrov občinskega denarja,« tudi pravi Černe.
Odgovorni na kranjski občini odgovarjajo, da sredstev za investicije v dodatne oddelke javnih vrtcev zaradi velikih projektov, kot sta GORKI in vodovod Bašelj-Kranj, ni, zato je edini način, da zagotovijo dodatna mesta, da se razpiše koncesija. »Iz proračuna lokalne skupnosti se zasebnemu vrtcu s koncesijo zagotavljajo sredstva za razliko med ceno programa in plačilom staršev, Mestna občina Kranj pa koncesijskim vrtcem ne zagotavlja sredstev za investicijsko vzdrževanje in sredstev za investicije v nepremičnine in opremo vrtca,« pojasnjujejo na občini in dodajajo, da zato trditev, da bo občina koncesijskim vrtcem zagotavljala sredstva, s katerimi bi lahko uredila prostore za javne vrtce, ne zdrži. Občina bi za to, da bi lahko uredila oddelke javnega vrtca, morala zagotoviti dodatna finančna sredstva za investicijo in opremo vrtca, še vedno pa bi morala zagotavljati sredstva za razliko med ceno programa in plačilom staršev, kar po podelitvi koncesije zagotavlja koncesijskim vrtcem.