Untersberg ponuja slikovite razglede. / Foto: A. B.

Moje pesmi, moje sanje

Naši severni sosedje imajo pač talent, da znajo iz nič ali zelo malo napraviti privlačno turistično atrakcijo. Svetovna klasika muzikal Moje pesmi, moje sanje, kjer sta v glavnih vlogah briljirala Julie Andrews kot simpatična in neugnana Maria in Christopher Plummer kot navidezno strog kapitan Georg von Trapp, je namreč letos praznoval petdeseti rojstni dan. In z vsem svetom seveda praznujejo tudi Avstrijci, zlasti zato, ker so ustvarjalci glasbeno-filmsko uspešnico snemali v Salzburgu in njegovi okolici.

Sicer imajo Salzburžani že kar nekaj časa v turistični ponudbi posebnih ogledov svojega mesta turo, ki so jo poimenovali kar Originalna tura Mojih pesmi, mojih sanj, letos pa se ravno zaradi obletnice filma zanjo odloča ogromno ljudi z vseh koncev sveta. Škotska družina se je recimo oblekla v oblačila, ki so spominjala na tista, ki jih je Maria v filmu sešila iz zaves; obisk nekaterih prizorišč snemanja muzikala Moje pesmi, moje sanje pa so hčerke kupile kot darilo mami za njen petdeseti rojstni dan.

V štirih urah vožnje in ogledov izveš ogromno o družini von Trapp, filmu in Salzburgu samem. Najprej palača Leopoldskron z jezerske strani, kjer so posneli znamenito sceno v čolnih in za določene prizore uporabili vrtove in zunanjost izjemne zgradbe. Za zunanjost von Trappove filmske vile so uporabili recimo pročelje palače Frohnburg. V vrtovih priljubljenega Hellbrunna najdemo paviljon, ki je bil zgrajen posebej za ljubitelje filma, pred parkiriščem palače pa vidimo znameniti drevored, ki so ga v filmu uporabili v prizoru, ko otroci visijo z dreves. Samostan Nonnberg se najbolje vidi od daleč, obiskovalcev vanj ne spuščajo, lahko pa se sprehodite mimo vhodnih vrat, ki vas takoj spomnijo na prizor, ko se otroci pogovarjajo z eno od nun in sprašujejo po Marii. Velik del filma so posneli v okolici Salzburga, predvsem okoli jezer Fuschl in Wolfgang, kjer pa se mimogrede peljete mimo glavnega 'štaba' znamenitega Red Bulla. Simpatična vas Mondsee s svojo katedralo je bila prizorišče poroke med Mario in 'kapitanom', kot so lik von Trappa tudi imenovali. Prizor, ko družina v filmu beži v boljšo prihodnost v Švico, so posneli na slikovitem Untersbergu, kjer so razgledi čudoviti, Avstrijci pa si goro delijo tudi z Nemci. Gre za goro, ki jo enostavno morate videti, sploh če je vreme lepo. Že samo z gondolo pridete do prvih razglednih točk, ki navdušijo. V vrtovih salzburškega gradu Mirabell, na znamenitih stopnicah, pa so snemali eno najbolj priljubljenih pesmi, ki jih večina pozna še danes: Do - Re - Mi.

In ker gre za petdeseto obletnico najbolj uspešnega filmskega muzikala vseh časov, seveda Salzburžani praznujejo obletnico tudi z različnimi dogodki. Ob tipični avstrijski večerji ob vinu ali pivu lahko v restavraciji Sternbräu v centru Salzburga, gostišču z ravno tako bogato gostinsko zgodovino, prisluhnete še simpatičnemu šovu Glas Salzburga, kjer študentje glasbe odpojejo pesmi iz filma, kakšen prepoznaven avstrijski napev, prisluhnemo pa tudi delom W. A. Mozarta.

Da, družina von Trapp je bila resnična, pa tudi Maria, ki se od filmske kar precej razlikuje, saj se je resnični otroci spominjajo kot sicer dobrosrčne gospe, vendar precej vzkipljive narave, nagnjene k izbruhom jeze. Ena od deklet v družini je povedala, da so 'njeno histerijo jemali kot nevihto, ki bo minila, saj je bila lahko že v naslednjem trenutku zelo prijetna'. In tudi otrok je bilo v resnici deset, ne sedem kot v filmu, saj so se trije rodili še v zakonu Marie in Georga. Bežali pa niso v Švico, temveč v Italijo. Tja so se odpravili z vlakom, potem pa pot nadaljevali v Ameriko.

Film je nastal po zapisanih avtobiografskih spominih Marie, ki je spisala neke vrste hvalnico von Trappovim, čeprav kakšnih posebnih koristi von Trappovi od samega dobička uspešnice niso imeli. Še živeči člani družine na Moje pesmi, moje sanje niso kaj posebno ponosni, so pa ponosni na svojo glasbo, ki so jo skoraj dvajset let izvajali kot družina.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / torek, 7. julij 2015 / 11:48

Mama je ena sama

… »Bolelo je kot hudič, saj otrokoma nisem znala odgovoriti na vprašanje, kam je izginil njun očka, ki ga ni bilo že lep čas na spregled. Na spomlad sem se spet malo pobrala, za kar se ima...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Po avtocesti v nasprotno smer

V soboto zgodaj zjutraj sta v silovitem trčenju na gorenjski avtocesti umrli dve osebi, ena je bila hudo ranjena, šest pa lažje. Nesreča se je zgodila zaradi vožnje v nasprotno smer.

Slovenija / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Volili bomo v evropski parlament

Od 4. do 7. junija letos bodo v 27 državah Evropske unije potekale volitve v evropski parlament. Začela se je že informacijsko-komunikacijska kampanja, uradna politična kampanja pa se začne 8. maja.

Gorenjska / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Sporazum želijo izničiti

Pri ministrstvu za kulturo so prepričani, da je sporazum med državo in Rimskokatoliško cerkvijo glede Blejskega otoka v nasprotju z našim pravnim redom.

Gospodarstvo / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Pri kobili potrdili infekciozno anemijo

Republiška veterinarska uprava je pri kobili iz Stare Fužine potrdila infekciozno anemijo konj (IAK).

Šport / torek, 24. marec 2009 / 07:00

Športni semafor

ODBOJKA Rezultati gorenjskih ligašev 1. DOL Radenska Classic - moški: Ekipa Marchiol Vodi : Astec Triglav 3:1 (-21, 17,...