Bogastvo starih imen
V sklopu čezmejnega projekta FLU-LED je sedem občin s slovenske in avstrijske strani meje dobilo zemljevide starih narečnih ledinskih in hišnih imen, zaživel pa je tudi kulturni portal.
Jesenice – V treh gorenjskih občinah (na Jesenicah, v Kranjski Gori in Tržiču) ter v štirih občinah avstrijske Koroške (Bekštanj, Šentjakob v Rožu, Bistrica v Rožu in Šmarjeta v Rožu) je zadnja tri leta potekal čezmejni projekt FLU-LED, v sklopu katerega so zbirali stara narečna ledinska in hišna imena. Projekt je zdaj zaključen in partnerji z obeh strani meje so na novinarski konferenci na Jesenicah predstavili rezultate: izdali so zemljevide narečnih ledinskih in hišnih imen za vseh sedem sodelujočih občin, zaživel pa je tudi interaktivni kulturni portal na spletu. Kot je dejal Janko Malle iz Slovenske prosvetne zveze v Celovcu, ki je bila vodilni partner v projektu, so stara ledinska in hišna imena del kulturne dediščine, zlasti pri koroških Slovencih pa so pomemben del kulturne in narodne identitete. Pri zbiranju imen so sodelovali številni domačini ter društva.
Na slovenski strani sta bila projektna partnerja RAGOR in Gornjesavski muzej Jesenice, stara narečna ledinska in hišna imena pa so zbirali v občinah Jesenice, Kranjska Gora in Tržič. Popise so izvajali na terenu, v zbiranjih pa je sodelovalo preko 160 domačinov, zvečine starejših, ki se še spominjajo starih poimenovanj. Imena so zbrana in zapisana v narečju, pri čemer je strokovno sodeloval Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša. Na območju treh gorenjskih občin je bilo zbranih okrog 1800 hišnih in okrog 3500 ledinskih imen. Kot je poudarila direktorica Gornjesavskega muzeja Jesenice Irena Lačen Benedičič, imajo zbrana imena svojevrsten doprinos k proučevanju zgodovine, imena z območja Jesenic denimo pričajo o železarstvu, kot so ledinsko ime Plavž, Savske jame, domača imena rudnikov ...
Pri zbiranju in beleženju so vzpostavili enotno metodologijo, imena pa so natisnjena na zemljevidih. Na slovenski strani so tako zemljevide z ledinskimi imeni dobile občine Jesenice, Kranjska Gora in Tržič. Kot je povedal Klemen Klinar z RAGOR-ja, so imena na zemljevidih zapisana v narečni obliki, v besedilnem delu zemljevidov pa so predstavljene tudi narečne posebnosti krajev. Zemljevidi so na voljo brezplačno v občinah in v turistično-informacijskih pisarnah.
V sklopu projekta je nastal tudi spletni portal (www.ledinskaimena.si oziroma www.flurnamen.at), kjer so shranjena zbrana imena in različne slike ter multimedijske datoteke. Kot so poudarili snovalci, je portal interaktiven, zato je podatke mogoče dopolnjevati, portal pa naj bi se ohranil kot platforma za zbiranje, dokumentiranje in objavljanje ledinskih in hišnih imen na avstrijskem Koroškem in v Sloveniji. Projekt je bil financiran s strani Evropske unije, a ker se je zdaj financiranje izteklo, spletno stran pa bo treba nadgrajevati, k sodelovanju vabijo občine, društva in posameznike, da pomagajo financirati nadaljnje delovanje.