Ura smeha pri Cingelcu na Trati
Tokrat vabim na tri prireditve. Drevi ob 19.30 bo Pevsko društvo Sele/Zell Pfarre organiziralo petje pod Mažejevo lipo sredi vasi. Jutri, 20. junija, od 16. ure naprej bodo v Kulturnem in komunikacijskem središču K&K v Šentjanžu/St. Johann v Rožu prireditve v počastitev 20-letnice delovanja centra. Generalni konzulat Republike Slovenije v Celovcu pa bo v počastitev dneva državnosti organiziral v ponedeljek, 22. junija, od 17.30 dalje ogled treh celovških galerij in srečanje na vrtu generalnega konzulata.
Igralska skupina Slovenskega prosvetnega društva Borovlje/Ferlach je pretekli petek v društveni dvorani pri Cingelcu na Trati z uprizoritvijo komedije Vinka Möderndorferja Štirje letni časi nasmejala občinstvo. Igralke in igralci Irmi in Miro Mueller, Franc Wakounig, Beatriks Verdel, Danijel Kelich, Tatjana Kupper in Margret Svetina so pod vodstvom režiserke Alenke Hain odlično opravili nalogo in za obiskovalce pripravili uro sproščenega uživanja in smeha ob zgodbi propadlega slovenskega povzpetnika in poslanca, ki bi jo lahko prenesli tudi v koroške razmere. Komedija je potrditev ljudskega reka: Kakor pridobljeno, tako izgubljeno. Poslanec Leopold si je z zvezami in korupcijo nagrabil veliko bogastvo, ki ga je zaradi dolgov razvajenega sina izgubil. Ker denarja ni mogel vrniti, so upniki sami vzeli tisto, kar je bilo kaj vrednega. Ponovitev predstave bo v nedeljo, 21. junija, ob 20. uri v društveni dvorani pri Cingelcu.
Predsednik Slovenskega prosvetnega društva Borovlje Roman Verdel je povedal, da je uprizoritev komedije uvod v praznovanje 110-letnice delovanja društva, 25. obletnice obnovitve društvenih prostorov v dvorani pri Cingelcu na Trati in 145. obletnice ustanovitve prvega slovenskega kulturnega društva v Borovljah. Leta 1870 so ljubitelji kulture spoznali, kako pomembna je organizirana kulturna dejavnost za ohranitev maternega jezika in kulture. To društvo je delovalo le deset let, do leta 1880. Leta 1905 pa je bil ustanovljen predhodnik sedanjega društva.
Uprizoritev Möderndorferjeve komedije na Koroškem je pomembna še zaradi enega razloga. Stari oče avtorja komedije je koroški Slovenec Vinko Möderndorfer, ki se je rodil leta 1894 v Dolah pri Brdu/Dellach bei Egg v Ziljski dolini, v bližini Šmohorja/Hermagor. Večino življenja je preživel v Sloveniji, kjer je do smrti leta 1958 učiteljeval in zbiral narodopisno gradivo o Koroški in koroških Slovencih.