»Spopad« na Loškem gradu
Tik pred iztekom mandata direktorice se je v Loškem muzeju primeril dogodek, ki kaže na napetosti med dosedanjo direktorico Jano Mlakar in kustosi. Slednji govorijo o dlje časa trajajočih pritiskih, ki so dosegli vrhunec prav v času reelekcije.
Škofja Loka – V kolektivu Loškega muzeja, ki domuje na škofjeloškem gradu, je ta teden prišlo do incidenta, o katerem so medije obvestili zaposleni. Po sestanku kolektiva je direktorica obdolžila eno od kustosinj, da jo je nezakonito snemala med sestankom in ji hotela odvzeti telefon. Zaposleni so se sodelavki postavili v bran, direktorica jo je klicala v svojo pisarno in pozneje je kustosinjo zaradi domnevnih groženj obšla slabost, zaradi česar so sodelavci poklicali na pomoč reševalce, obvestili pa tudi policijo.
Direktorica Jana Mlakar navedbe kustosov zavrača. Pravi, da je po obvestilu določenih sodelavcev o nezakonitem snemanju z mobilnim telefonom želela to preveriti pri omenjeni kustosinji, povabila jo je v pisarno, a odgovora ni bilo. Zanika, da bi šikanirala zaposlene, celo več, v pismu, ki ga je poslala škofjeloškemu županu Mihu Ješetu, govori o pritisku nekaterih kustosov nanjo, enako pa naj bi v zadnjem času delali tudi drugim sodelavcem. »Obveščena sem bila, da naj bi pozneje zaradi domnevne slabosti kustosinje klicali v škofjeloški zdravstveni dom, vendar pa lahko z gotovostjo zatrdim, da s svojim ravnanjem nisem storila ničesar, kar bi lahko kakorkoli vplivalo na njeno zdravje,« zatrjuje direktorica in dodaja, da je zaradi nezakonitega snemanja podala kazensko ovadbo na škofjeloško policijsko postajo. »Ravnanja kustosinje, ki je o dogodkih po mojih podatkih obveščala tudi medije, pa kažejo na nadaljevanje diskreditacije mene osebno.«
Ti dogodki so se v Loškem muzeju primerili ravno v času, ko izbirajo novega direktorja. Direktorici Jani Mlakar se je na začetku junija mandat iztekel, marca se je začel razpisni postopek za imenovanje novega direktorja. Mlakarjeva je dotlej vršilka dolžnosti, o imenovanju nove direktorice (na razpis so se namreč prijavile samo kandidatke) naj bi na sinočnji seji odločal občinski svet. Po neuradnih informacijah je za novo direktorico predlagana Saša Nabergoj, ki prihaja z ljubljanskega zavoda za sodobno umetnost SCCA. Kot so v izjavi za javnost zapisali zaposleni v Loškem muzeju, ki poročajo o znašanju direktorice nanje ves čas njenega mandata, so se prav v času reelekcije močno povečali pritiski direktorice na zaposlene, tako da je stanje postalo nevzdržno in so se o zadevi odločili javno spregovoriti. »Doslej se je javno izpostavil le eden od zaposlenih, drugi pa smo zaradi večkratnega selektivnega nezakonitega zniževanja plač in konstantnega ustrahovanja z izgubo služb doslej molčali. Želimo si zgolj čimprejšnje rešitve nastale situacije in nemotenega strokovnega dela,« so poudarili člani kolektiva.