Za boljše poslovno okolje
Več kot dvesto predstavnikov malega gospodarstva je v petek na 13. forumu obrti in podjetništva vladi predstavilo svoje letošnje zahteve za izboljšanje poslovnega okolja.
Bled – V Obrtno podjetniški zbornici Slovenije (OZS) so letos vladi predstavili več kot sto zahtev malega gospodarstva. Med njimi so jih v petek na Bledu izpostavili deset, ki naj bi jih vlada obravnavala prednostno in tako pomagala ustvariti podjetniško okolje, ki bo omogočalo večje zaposlovanje in boljšo konkurenčnost malega gospodarstva. »Male družbe so lani prispevale 40 odstotkov k bruto dodani vrednosti države,« je poudaril predsednik OZS Branko Meh, zato si po njegovem zaslužijo večjo pozornost. Predsednik vlade Miro Cerar jim je obljubil, da bo prisluhnil njihovim zahtevam in spodbudil tudi pristojne ministre, da bodo skupaj z obrtniki in podjetniki iskali ustrezne rešitve.
Med najpomembnejšimi zahtevami je predsednik OZS Branko Meh izpostavil drugačno umestitev davčnih blagajn, drugačno ureditev povračila škode delodajalcev v primeru nesreče pri delu, ustrezno obdavčitev nepremičnin z davkom na nepremičnine, razbremenitev stroškov dela, znižanje stroškov omrežnin, spremembe zakona o delovnih razmerjih, učinkovito izvršbo in urejeno insolvenčno zakonodajo za boljšo plačilno disciplino, celovito prenovo sistema javnega naročanja, učinkovito črpanje evropskih sredstev in dostop do virov financiranja ter učinkovitejšo ureditev sistema poklicnega izobraževanja v povezavi s premišljeno deregulacijo poklicev. Obenem se je zavzel za čimprejšnjo sistemsko ureditev statusa upokojenih obrtnikov. »Reševanje problemov malega gospodarstva je v veliki meri odvisno od pripravljenosti in volje vlade, da pomaga temu segmentu gospodarstva,« je prepričan Meh, ki pričakuje, da bo vlada uresničila večino njihovih zahtev. Lani, je opozoril, so jih namreč uresničili le šest odstotkov. Predsednik vlade Miro Cerar je poudaril, da država ni kriva za vse. »Država sicer lahko pomaga, vendar so najprej potrebne ideje in delo podjetnikov.« Pri iskanju rešitev, kako priti iz krize in kako družbo tudi ohraniti na dobri poti, so po njegovem ključni ljudje, saj bomo le tako lahko v prihodnje zagotovili trajnostni razvoj. »Nekateri uspešnost vlade merijo s številom sprejetih zakonov. A problem ni v njihovem številu, saj jih imamo celo zelo veliko, a mnogih ne izvajamo v celoti ali pa jih izvajamo mimo duha zakona.« Prepričan je, da danes krize sploh ne bi bilo, če bi dosledno spoštovali zakone.
Predsednik vlade je na forumu še poudaril, da smo Slovenci izjemno inovativni, a v preteklih letih po njegovem žal v napačni smeri, iz pohlepa tudi v sebične namene. Zato meni, da je treba spremeniti miselnost in si prizadevati za urejeno in pravno državo.