V nekaterih občinah je turistična taksa že višja
Novi zakon o spodbujanju razvoja turizma, ki je začel veljati sredi marca, je prinesel nekatere novosti na področju turistične takse, ki se plačuje za prenočevanje v nastanitvenih objektih.
Po novem bodo morali polno turistično takso plačati tudi turisti v kampih, ki so prej plačevali polovičen znesek, in člani Planinske zveze Slovenije v planinskih postojankah, ki so bili prej v celoti oproščeni plačila.
Bled – Občinam je novi zakon omogočil zvišanje turistične takse, pri čemer so najvišjo možno turistično takso omejili na 2,50 evra. Na ta način naj bi si občine v proračunu zagotovile dodatni denar za promocijo in razvoj turizma. Nove zneske turistične takse so v občinah lahko določili do sredine junija.
Zakon obenem uvaja tudi tako imenovano promocijsko takso, ki bo znašala 25 odstotkov zneska turistične takse in bo neposreden prihodek Slovenske turistične organizacije za promocijo slovenskega turizma na tujih trgih. Ob najvišjem znesku turistične takse, 2,50 evra bi torej promocijska taksa znašala 0,625 evra. Nova promocijska taksa se bo obračunavala šele s prvim januarjem prihodnje leto. Spremembe je zakon prinesel tudi pri naboru oprostitev plačila turistične takse. Po novem bodo morali namreč polno turistično takso plačati tudi turisti v kampih, ki so prej plačevali polovično turistično takso, in člani Planinske zveze Slovenije v planinskih postojankah, ki so bili prej v celoti oproščeni plačila. So pa lahko občine z lastnimi predpisi glede na svoje cilje dodatno določile posamezne skupine, ki so v celoti ali delno oproščene plačila turistične takse. Turistično takso v polovični višini pa bodo po novem poleg otrok in mladine med 7. in 18. letom starosti plačevale tudi osebe med 18. in 30. letom starosti, ki bodo prenočevale v nastanitvenih obratih, vključenih v mednarodno mrežo mladinskih prenočišč.
Na Bledu dodaten milijon iz naslova takse
Občinski svet Občine Bled je na junijski seji sprejel odlok o turistični taksi, ki je s 1. julijem uvedel prehodno obdobje, v katerem turistična taksa znaša 1,50 evra. S prvim januarjem prihodnje leto se bo taksa povečala na 2,50 evra in bo skupaj s 25-odstotno promocijsko takso za potrebe financiranja programa Slovenske turistične organizacije znašala 3,13 evra. Na občini računajo, da bodo na ta račun letos zbrali dodatnih dvesto tisoč evrov v občinskem proračunu, v prihodnjem letu pa več kot dodaten milijon evrov. Lani je Občina Bled iz naslova turistične takse zbrala 1,1 milijona evrov.
V kranjskogorski občini turistična taksa za posamezno nočitev znaša 1,27 evra za odrasle in 0,63 evra za otroke. Koliko bo taksa znašala po novem letu, še ni znano, odlok o tem naj bi sprejeli septembra. Iz naslova pavšalne letne turistične takse pa se vsako leto v občinski proračun nateče okrog 130 tisoč evrov.
V jeseniški občini bo turistična taksa od 1. januarja 2019 naprej znašala 1,20 evra (ta čas znaša en evro). Vsak gost bo v skladu z novim zakonom o spodbujanju razvoja turizma moral plačati še 0,30 evra promocijske takse, skupaj torej 1,50 evra na dan.
V Bohinju bo taksa skupno dva evra
V Bohinju se niso odločili za maksimalno povišanje turistične takse kot na Bledu, temveč so ceno takse zvišali s sedanjega 1,27 na 1,60 evra, s promocijsko takso, ki znaša 25 odstotkov turistične takse, tako skupno znaša dva evra. Pavšalna letna turistična taksa pa znaša 45 evrov na posamezno ležišče. Nove cene bodo začele veljati 1. januarja prihodnje leto. Povišanje takse naj bi v proračun v prihodnjem letu prineslo dodatnih okoli sto tisoč evrov, sicer Občina Bohinj letno iz naslova turistične takse beleži več kot šeststo tisoč evrov, lani 661 tisoč.
V občini Radovljica bo turistična taksa za posamezno nočitev s 1. januarjem prihodnje leto znašala 1,60 evra, promocijska taksa pa 0,40 evra, skupaj torej dva evra. Gostje sedaj plačujejo le turistično takso v višini 1,27 evra.
Turistična taksa v občini Cerklje znaša 1,27 evra na nočitev. Podatka o tem, koliko bo znašala taksa prihodnje leto, na občinski upravi še nimajo. V lanskem letu so iz naslova turistične takse zbrali 83.336 evrov prihodkov v proračun.
V Kamniku višina turistične takse znaša 1,265 evra na osebo na dan, prihodnje leto pa se bo zvišala na dva evra. Višina promocijske takse bo od 1. januarja znašala pol evra na osebo na dan. Lani so z vplačanimi taksami zbrali 86.746 evrov.
V Škofji Loki pripravljajo nov odlok
V mestni občini Kranj je trenutno višina turistične takse 1,15 evra. Od novega leta naprej bo 1,40 evra, od tega bo turistična taksa 1,12 evra, kar je celo nekaj manj kot zdaj, bo pa 0,28 evra promocijske takse. Lani je bilo v kranjski občini zbrane 118.770 evrov turistične takse.
Višina turistične takse za letos v občini Preddvor ostaja nespremenjena, in sicer 1,15 evra za odraslega, za otroke od 7. do 18. leta je turistična taksa polovico tega zneska, medtem ko so mlajši od sedmih let takse oproščeni. V občini Jezersko novega odloka še niso sprejeli. Bil pa je na občinskem svetu v prvem branju soglasno potrjen predlog, naj turistična taksa znaša 1,60 evra in še 25 odstotkov promocijske takse, torej skupno dva evra. Drugo branje bo predvidoma v avgustu.
Na Občini Škofja Loka pa odgovarjajo, da pripravljajo nov odlok o turistični taksi, vendar ga bo sprejel šele občinski svet v novi sestavi, saj je predvideno, da bi se po novem odloku veljavna turistična taksa obračunavala od aprila 2019 dalje. V letu 2017 so iz naslova turistične takse skupaj zbrali 17.854 evrov.