
Krepijo stik z občinami
Znižanje povprečnine za občine in povezovanje občin sta bili glavni temi sredinega delovnega obiska predstavnikov državnega sveta v Mestni občini Kranj.
Kranj – Krepitev stikov z lokalnimi skupnostmi ter pomoč lokalni skupnosti pri predlogih in sodelovanju na ravni države je bil glavni namen delovnega obiska predsednika državnega sveta Mitja Bervarja, podpredsednika Stojana Binderja in predstavnika lokalnih interesov v državnem svetu Steva Ščavničarja v Mestni občini Kranj. Kot je poudaril Mitja Bervar, je lahko državni svet v veliko oporo občinam pri zagovarjanju lokalnih interesov v parlamentu in tako tudi aktivno sodeluje pri razvoju lokalnih skupnosti.
»Pogovori so potekali v pozitivnem vzdušju, iskali smo predvsem sinergije in pozitivne možnosti sodelovanja,« je po obisku poudaril Bervar. Po besedah župana Boštjana Trilarja je Kranj pripravljen na tako sodelovanje in tudi prevzeti povezovalno vlogo na Gorenjskem, s tem pa tudi izpolnjevati vizijo, da Kranj znova postane gospodarsko, kulturno in športno središče Gorenjske. Veseli ga, da so v državnem svetu tako aktivno pristopili k sodelovanju z lokalno samoupravo. »Danes smo dobili ogromno konkretnih nasvetov in smernic, kako bi še izboljšali delovanje kranjske občine.« Glavno pozornost so v pogovoru sicer namenili napovedanemu znižanju povprečnine za občine na petsto evrov, kar bo letos za kranjsko občino predstavljalo velik izziv, je priznal Trilar. V rebalansu proračuna so zato predvideli kar 1,5 milijona evrov manj prihodkov iz tega naslova. »V prihodnje naj bi na ta račun na leto izgubili kar šest milijonov evrov, ki jih nujno potrebujemo za investicije, saj sicer večino sredstev porabimo za izpolnjevanje zakonsko predpisanih obveznosti.« Zato so skupaj s predstavniki državnega sveta oblikovali poziv vladi, naj ob zmanjšanju povprečnine sprejmejo tudi ukrepe za zmanjšanje stroškov občin.
Druga pereča tema, ki so jo izpostavili na sestanku v sredo, je bilo še vprašanje večjih športnih, kulturnih in drugih objektov, ki jih koristijo prebivalci več občin, stroške njihovega delovanja in vzdrževanja pa nosi mestna občina. Tudi porazdelitev bremena teh stroškov bi morala normativno urediti država, je prepričan Trilar, ki tudi pri tem računa na podporo državnega sveta.