Država bo pomagala dolžnikom
Vlada pripravlja ukrepe za pomoč socialno najšibkejšim državljanom, in sicer o odpisu dolgov, rešitve na področju deložacij ter ureditev problematike zaračunavanja stroškov, povezanih z vpogledom v tekoče račune prebivalcev.
Kranj – »Nabor ukrepov se osredotoča na tri ključna področja, ki najbolj bremenijo družine. Cilj ukrepov je zagotoviti predpogoje za hitro ukrepanje in takojšnjo pomoč tistim družinam in posameznikom, ki nujno potrebujejo podporo in pomoč,« pravijo na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, kjer v sodelovanju z drugimi pripravljajo ukrepe.
Pri odpisu terjatev, ki jih imajo do družin njihovi stanodajalci, lokalna samouprava, komunalna in energetska podjetja, banke in država (in jim je rok plačila potekel najkasneje 31. decembra lani), gre za terjatve, ki so z vidika upnika tako rekoč neizterljive, in dolžnikom onemogočajo sprotno poravnavanje obveznosti. Pripravljajo dogovor, ki ga bodo sklenili skupaj z različnimi upniki. Z ukrepi naj bi pomagali tudi tistim, ki so bili zaradi neplačevanja stanovanjskih stroškov in tekočih obveznosti izseljeni iz stanovanj. Najprej bodo z informacijami skušali opozoriti na učinkovitost pravočasnega reševanja problematike in o zakonodajnih podlagah ter drugih načinih reševanja v primerih, ko družini sledi deložacija. Centre za socialno delo je treba takoj obvestiti o kopičenju dolgov in z njihovo pomočjo doseči dogovor o obročnem plačilu ali zamiku plačila. Razmišljajo tudi o spremembi stanovanjske zakonodaje, in sicer o možnosti podaljšanja minimalnega roka, v katerem mora biti odpravljen razlog za začetek postopka deložacije, o možnosti za dodelitev izredne pomoči občine pri uporabi stanovanja tudi najemnikom tržnih stanovanj, ki se znajdejo v izjemnih okoliščinah. Za te namene naj bi aktivirali tudi nezasedena stanovanja v državni lasti. Vzpostavili bi mehanizme za podporo in pomoč deložiranim in začasno nastanjenih v stanovanjskih objektih v časti države. Pripravljajo še ukrepe za razrešitev problematike poplačila stroškov bank pri izvajanju sklepov o izvršbah. Upravičenci do vseh omenjenih ukrepov bi bili prejemniki socialnih pomoči, izpolnjevanje pogojev pa bi se ugotavljalo na podlagi uradnih evidenc centrov za socialno delo.