
Nagradili najbolj inovativne
Priznanje gospodarske zbornice za najbolj inovativno gorenjsko podjetje je prejela Jelovica hiše, štiri lanske inovacije pa so prejele regijsko zlato priznanje.
Preddvor – V pasivnem lesenem vrtcu Storžek v Preddvoru, kot prvega takšnega v Sloveniji so ga postavili leta 2012, je v torek Območna gospodarska zbornica za Gorenjsko trinajstič podelila priznanja najboljšim gorenjskim inovatorjem za leto 2014. Prizorišče podelitve ni bilo naključno, saj je priznanje za najbolj inovativno podjetje prejel njegov izdelovalec, podjetje Jelovica hiše iz Skupine Jelovica. Med trinajstimi prijavljenimi lanskimi inovacijami je tričlanska strokovna komisija štirim podelila zlata priznanja. Begunjski Elan jo je prejel za inovativno tehnologijo pri izdelavi smučke Amphibio 4D, železnikarski Domel in Razvojni center Nela za razvoj nove generacije sesalnih enot z visokim izkoristkom za A-razred energijske nalepke, jeseniški Acroni in Razvojni center Jesenice ra razvoj visokoogljičnega jekla X120Mn12 po postopku kontinuiranega litja ter Domel za mešalnik S - Blender 1. Prve tri inovacije so nominirali tudi za državno priznanje. Podelili so sicer še po štiri srebrna in bronasta priznanja ter diplomo.
Ocenjevalna komisija, ki jo vodi Avguštin Novšak, je poudarila, da Jelovica sodi med evropske pionirje na področju energijsko varčne montažne gradnje. Ponaša se s sodobno tehnologijo ter je predana razvoju in kontinuiranemu iskanju inovativnih rešitev za doseganje najvišjih zahtev po energijski varčnosti, požarni in potresni varnosti, trajnosti in kakovosti bivanja. »Pred šestimi leti smo uvedli priznanje za inovativno podjetje, njegov namen je, da se podjetja stimulira k razvoju dobrega podpornega okolja za inovacije. Da je dobro podporno okolje pomembno, kaže že samo letošnji seznam prijavljenih inovacij, saj jih kar 77 odstotkov prihaja iz podjetij, ki so to priznanje že prejela,« je poudaril Novšak.
Predsednik upravnega odbora Jelovice Gregor Benčina je poudaril, da ima njihova družba več kot 70-letno tradicijo. »A tradicije ne moreš doseči, če podjetje ni inovativno. Samo stalno vlaganje v razvoj, raziskave in inovacije zagotavlja, da je podjetje ves čas konkurenčno na domačih in tujih tržiščih. Gonilo celotnega razvoja pa so ljudje, ki morajo biti ustrezno motivirani, da uresničujejo svoje ideje pri svojem delu. V našem podjetju poskušamo motivirati čim več sodelujočih, da predlagajo izboljšave, da inovirajo tako pristope, storitve kot končne produkte. Za zdaj nam to uspeva, s svojimi produkti pa dokazujemo, da smo v evropskem vrhu, kar se nizkoenergijske gradnje tiče,« je dejal. Kot je izpostavil, je Jelovica v zadnjih letih še posebno pozornost namenila razvoju različnih tipov objektov oziroma uporabe naravnih materialov v različnih oblikah. »Tako lahko rečem, da smo v zadnjih petih letih postavili prvi pasivni vrtec, prvo leseno športno dvorano in prvi energetsko varčen dom za starejše občane v Sloveniji ter tudi prvi večnadstropni stanovanjski objekt v središču Milana,« je dodal.
Letos je sicer komisija po kriterijih inovativnosti, gospodarskih rezultatov, trajnostnem vidiku in okoljskih vplivih ocenjevala enajst inovativnih izdelkov in dve inovaciji tehnoloških procesov. »Na žalost se je v zadnjih letih pokazalo, da prijavitelji pogosto zanemarjajo gospodarski vidik, kar je po svoje razumljivo, saj se za inovatorja delo konča, ko svojo idejo uresniči v praksi, pri tem pa misli, da so za komercializacijo v podjetju zadolženi drugi,« je še dejal Novšak.
Nagrajene inovatorje je nagovoril tudi državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Miha Marenče, nekaj iskrivih misli in izkušenj pa jim je predstavil tudi starosta slovenskih izumiteljev Peter Florjančič.