Bolniki stavke niso močno občutili
Kljub 24-urni stavki zdravnikov, ki se je zaključila danes ob sedmi uri zjutraj, večjih težav v gorenjskih zdravstvenih ustanovah ni bilo.
Kranj – Danes ob sedmi uri zjutraj se je zaključila 24-urna stavka zdravnikov in zobozdravnikov, združenih v sindikat Fides, pridružili so se jim tudi zdravniki iz sindikata Praktik.Um. Stavkali so tudi gorenjski zdravniki, a pacienti, vsaj tisti, ki so potrebovali nujno pomoč, so to tudi dobili. Tako bistvenih težav, gneče, vrst ali jeze pacientov včeraj v gorenjskih zdravstvenih ustanovah ni bilo.
V Splošni bolnišnici Jesenice predstavnik stavkovnega odbora Fides, zdravnik Andrej Rupel ni želel povedati, koliko zdravnikov stavka (v bolnišnici jih je sicer zaposlenih 116). Je pa Rupel zagotovil, da so bili v času stavke obravnavani vsi pacienti, pri katerih bi opustitev zdravniške oskrbe pomenila poslabšanje njihovega zdravstvenega stanja. Poskrbeli so tudi za otroke do 18. leta starosti in starejše od 65 let, prav tako tudi za nosečnice in porodnice. V nekaterih ambulantah so že v začetku tedna prenaročili redne paciente, o tem so jih obvestili po pošti oziroma po telefonu. Po Ruplovem zagotovilu bodo ti pacienti pregledani takoj v začetku naslednjega tedna. Tiste paciente, ki jih niso prenaročili in so včeraj prišli na pregled, pa so kljub stavki tudi pregledali. Na oddelkih so zagotavljali minimalni standard, vizite so potekale kot običajno, specialisti pa so bili stalno na voljo.
Da bolnikov niso prenaročali, nam je povedala zdravnica psihiatrinja Daša Troha Jurekovič iz Psihiatrične bolnišnice Begunje. Tako urgence kot sprejemi so včeraj potekali normalno, prav tako delo na oddelkih in ambulantah. So se pa stavkajoči zdravniki v Psihiatrični bolnišnici Begunje zbrali na sestanku, na katerem so govorili o stavkovnih zahtevah; podprli so zlasti zahtevo po ureditvi standardov in normativov obsega zdravniškega dela.
Stavkali so tudi zdravniki v Kliniki Golnik, zdravnica Darinka Trinkaus je povedala, da se je stavki pridružila večina zdravnikov, so se pa držali zakona o stavki in so pregledovali urgentne bolnike, starejše od 65 let in tudi bolnike z rakom. Ostale paciente so prenaročili in bodo, kot so zatrdili, pregledani v roku dveh tednov. Direktor klinike doc. dr. Matjaž Fležar je dejal, da so delo uspeli organizirati tako, da pacienti stavke skoraj niso občutili. Se je pa tudi direktor strinjal, da bi v sistemu potrebovali standarde in normative glede obsega dela zdravnikov oziroma sistem, po katerem bi ocenjevali, koliko vsak posamezni zdravnik dela in predvsem, kako kakovostno je to njegovo delo. Stavkovne zahteve glede zvišanja zdravniških plač pa ni želel komentirati.
In kako je delo potekalo v zdravstvenih domovih? V Zdravstvenem domu Radovljica, denimo, nam je zdravnica Nuša Potočnik povedala, da s kolegi podpirajo stavkovne zahteve, zlasti glede ureditve standardov in normativov, kljub temu pa je delo včeraj potekalo po dokaj ustaljenem redu. Tako je normalno delala otroška zdravnica, prav tako so v ambulantah sprejemali paciente, ki so večinoma starejši in so jim kljub stavki dolžni nuditi zdravniško oskrbo.
Naj spomnimo, v sindikatu Fides so izpostavili dve stavkovni zahtevi, in sicer od ministrstva za zdravje zahtevajo, da sprejme standarde in normative kot merilo za določanje standardnega obsega zdravniškega dela. Poleg tega zahtevajo zvišanje zdravniških plač, in sicer naj bi se povprečna plača zdravnika zvišala na trikratnik povprečne plače v državi. »Zdravnik začetnik zasluži komaj dve neto minimalni plači v Republiki Sloveniji. Nekateri zdravniki se tolažijo s tem, da si je mogoče socialno-ekonomski status izboljšati z opravljanjem neživljenjskega števila nadur, vendar tudi v zvezi s tem ugotavljamo, da postajajo delodajalci čedalje restriktivnejši, nadure pa čedalje pogosteje prekategorizirajo iz nadur v proste ure,« je poudaril predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Dodal je, da je motiv za stavko precej širši in gre v bistvu za boj za pravice pacientov in boj za ohranitev javnega zdravstvenega sistema. Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc pa je ob tem poudarila, da je stavka legitimna, a nezakonita, saj ni kršena kolektivna pogodba. To pomeni, da stavka ne bo plačana, je zatrdila. Šlo pa naj bi zgolj za obliko pritiska na vlado, je dejala.
Po podatkih Fidesa je stavkalo okrog pet tisoč zdravnikov. Koliko gorenjskih zdravnikov se je pridružilo prekinitvi dela, nam ni uspelo izvedeti. Smo se pa pogovarjali tudi z zdravniki, ki stavke ne podpirajo, češ da so zahteve po zviševanju zdravniških plač v sedanjih časih nerealne, sploh v luči dejstva, da nekateri zaposleni v zdravstvenih ustanovah prejemajo komaj minimalne plače.