
Bivši župan krivdo zanika
Bivši kranjski župan Mohor Bogataj in nekdanja vodja urada za splošne zadeve Tatjana Hudobivnik sta obtožena zlorabe položaja pri zaposlitvi nekdanjega direktorja občinske uprave Mitje Heraka.
Kranj – »Nisem kriv,« je nekdanji kranjski župan Mohor Bogataj na predvčerajšnjem predobravnavnem naroku na Okrajnem sodišču v Kranju odgovoril na ponudbo tožilke Tine Lesar, da bo v zameno za takojšnje priznanje krivde zanj predlagala milejšo, pogojno kazen šest mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta. Krivde ni priznala niti soobtožena Tatjana Hudobivnik, nekdanja vodja urada za splošne zadeve na kranjski občini, ki ji je tožilka ponudila pogojno kazen štirih mesecev zapora s preizkusno dobo enega leta. Okrožna sodnica Marjeta Dvornik, ki kazenski postopek vodi zaradi izločitve edine kazenske sodnice na kranjskem okrajnem sodišču Milene Turuk iz tega postopka, je tako za 22. junij že razpisala začetek klasičnega sojenja zoper oba obtožena, ki jima kranjsko tožilstvo očita zlorabo položaja pri zaposlitvi nekdanjega direktorja občinske uprave Mitje Heraka za nedoločen čas v februarju 2011.
Kranjsko tožilstvo Tatjani Hudobivnik, po novem samostojni podjetnici, očita, da je 11. februarja 2011 Mitju Heraku dala v podpis pogodbo o zaposlitvi za nedoločen čas, ki je bila narejena po njenem naročilu, kar je bilo v nasprotju s pogoji, ki jih je Mestna občina Kranj leta 2010 objavila v javnem razpisu za direktorja občinske uprave. V njem je bilo namreč zapisano, da se z izbranim kandidatom delovno razmerje sklene za določen čas petih let, kolikor časa traja funkcija. Tedanji župan Mohor Bogataj, ki ima sedaj kot upokojenec tudi uradno stalno bivališče v Selu pri Žirovnici, pa nato kljub ugotovitvam in navodilom inšpektorice za sistem javnih uslužbencev ni predlagal komisiji za pritožbe iz delovnega razmerja spremembe pogodbe iz nedoločenega v določen čas. Tožilstvo obema tudi očita, da sta na delovnem sodišču pripoznala zahtevek Heraka, ki se je pritožil na odločitev komisije in mu je bilo zato ugodeno. S tem naj bi Heraku protipravno pridobila nepremoženjsko korist v obliki delovnega razmerja za nedoločen čas. Herak je danes še vedno zaposlen v občinski upravi, in sicer v projektni pisarni.
Na domnevne nepravilnosti je leta 2011 opozoril nekdanji direktor kranjske občinske uprave Aleš Sladojević, ki je tudi podal prijavo suma kaznivega dejanja korupcije. Herak, ki je bil pred tem direktor Sektorja uniformirane policije na Policijski upravi Kranj, je tedaj pojasnjeval, da mu kot osebi s statusom uradnika pravica do pogodbe za nedoločen čas tudi pripada. Tudi zagovornika Hudobivnikove in Bogataja, odvetnika Mitja Sever in Mateja Likozar Rogelj, sta zato v ponedeljek sodišču kot dokaz predlagala vpogled v pravno mnenje Inštituta za javno upravo pri ljubljanski pravni fakulteti, v katerem je prof. dr. Rajko Pirnat navedel, da po zakonu o javni upravi izhaja, da v primeru imenovanja direktorja občinske uprave pripada pravica sklenitve pogodbe za nedoločen čas osebi, ki je bila pred tem uradnik občinske uprave ali državnega organa, torej da status uradnika ohrani tudi po preteku funkcije direktorja občinske uprave.