Katja Montanez in 44 dni sreče / Foto: Primož Pičulin

Potovanje po mestu fotografskih čudes

V zadnjih dneh je bila v sklopu festivala fotografije Svetlopisani dnevi v Kranju odprta večina razstav. Ogledali smo si Portrete, Fotomotnje, Kabinet čudes, Kreativno tipografijo, dela posameznih avtorjev skupinske postavitve in še in še.

Kranj – V razstavnih prostorih, lahko bi rekli kar na mnogoterih »svetlopisanih« točkah, smo spoznavali, da je fotografija v svojih mnogih oblikah in zgodbah lahko neizmeren vir kreativnosti in umetniških snovanj.

Če so včeraj v dveh klasičnih galerijskih prostorih – Mestni hiši in Layerjevi hiši – odprli razstavi natečaja Pokrajina 2019, ki ga pripravlja FD Janez Puhar, in Načini dialoga z deli tujih in domačih avtorjev, je že od torka v Stolpu Škrlovec na ogled razstava Portreti. Na ogled je 36 portretov v črno-beli tehniki, s katerimi se predstavlja 22 avtorjev, članov domačega FD Janez Puhar. Tako spontano posneti portreti kot tisti, ki so nastali ob poziranju portretirancev, se v galeriji zelo dobro počutijo, velja pa ponoviti besede fotografinje Andreje Peklaj, ki je v nagovoru dejala, da je vsak portret druge osebe v resnici avtoportret fotografa.

Zanimiva je razstava z naslovom Fotomotnje slikarke Mie Paller v galeriji Mahlerca. Avtorica raziskuje meje med fotografijo in risbo. Izhajajoč iz izrazito slikarsko-risarske prakse je Mia Paller k fotografiji pristopila z vprašanjem, na kakšen način se lahko medija srečata oziroma kaj je njun skupni imenovalec. To počne z lastnoročno izdelanim fotoaparatom, ki ga sama imenuje risbaparat. V kavarni Layer sta na ogled dve foto zgodbi. Primož Krašna je v projektu 260 zabeležil prav toliko fotografij, posnetih v enakem številu dni, ko je začel z devetmesečnim obdobjem starševskega dopusta, Lana Špiler pa predstavlja fotografije poletja, ki jih je sicer naslovila po kraju Pelegrin, a te zajemajo širši čas dopustniške brezkrbnosti, beležen skozi perspektivo mladega dekleta. V galeriji Kranjske hiše nas Rok Štirn popelje v Živalsko kraljestvo.

Skriti kipi preteklosti

Nekaj posebnega je razstava petih fotografij na velikih platnih, ki so obešena nad arkadami na prednji strani Prešernovega gledališča. Gre za posnetke znanega italijanskega fotografa Luigija Spine, ki je pred 17 leti v nacionalnem arheološkem muzeju v Neaplju začel fotografirati kipe, ki so zaviti v polivinil, spravljeni v depojih, ker zanje ni dovolj prostora v muzeju. Fotografiral je 3285 dni, posnel tristo kipov, od katerih so mnogi težki po več ton. Od tega jih je bilo 180 premaknjenih. Spina je na star analogni način naredil več kot tri tisoč posnetkov in na ta način kipe »oživil«. Zanimivo je, da pri tem v svojih delih kot glavni vir svetlobe uporablja senco. Ob odprtju razstave je v gledališču premierno predstavil devetminutni film o svojem delu.

Tipologija za srečo

Pozornost pritegne Kreativna tipologija – 44 dni veselja v Mergentalerjevi ulični galeriji avtorice Petje Montanez. Na velikih plakatih si ogledujemo ročno-tipografski projekt umetnice Petje Montanez, za katerega je navdih dobila nekega ustvarjalnega dne. Med vsakodnevnim stresom se je odločila, da bo svoj dan začela s kreativno mantro. »Rada imam tipografijo, poznam jo še iz študijskih let. Preprosto sem si želela začeti dan lepo – z nečim, kar lahko naredim zelo hitro in sem pri tem lahko kreativna. Gre za trenutek, ko se odpre neki del tebe, ki se želi odpreti, in se začnejo dogajati lepe stvari. Deset minut, kolikor je trajal ''projekt'' ene črke, je ravno pravi začetek dneva in vsak izmed 44 dni, ko sem izdelovala črke, je bil zame lep dan,« je povedala Montanezova; da je vsak dan novo črko objavila v socialnih medijih, ki jih uporablja, in pri tem naletela na zelo dober odziv. Ni jih bilo malo, ki so želeli imeti svoja imena napisana v njeni tipografiji.

Tako podlage kot sestavine, ki jih je uporabila pri delu, so iz njene shrambe. Prepoznamo različna žita, čaje, začimbe, pijače … Kljub temu da je svojo abecedo po 44 dneh zaključila, še vedno za kakšno ime naredi besedo in jo pošlje naslovniku. Festival fotografije se bo z dogodki nadaljeval do 13. novembra, razstave pa bodo po večini na ogled do konca meseca.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 19. julij 2012 / 07:00

Goodyear stabilno posluje

Informacije, da v družbi Goodyear Dunlop Sava Tires v Kranju zaradi posledic novega vala gospodarske krize v proizvodnji prehajajo s štirih na tri izmene, ne držijo.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Rokovnjači v luči turizma

Center za trajnostni razvoj podeželja Kranj je pripravil prvi posvet o rokovnjačih. Zgodovina, ki lahko bogati turizem.

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Ste za to, da bi bile olimpijske igre na Gorenjskem?

Bralci komentirate aktualne dogodke

Zanimivosti / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Anketa: Razlike v plačah pogosto krivične

Kako so ljudje danes zadovoljni s plačami, kdo dobi preveč, kdo premalo, so smiselni ukrepi, ko v krizi klestijo plače zaposlenih, so vprašanja, ki nas vznemirjajo predvsem v težkih razmerah.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Evropski policisti o prometu

Na Brdu pri Kranju je prejšnji teden potekal dvodnevni mednarodni seminar o prometni varnosti, ki ga je v okviru projekta Lifesaver organizirala Evropska zveza prometnih policij.

Kronika / četrtek, 5. marec 2009 / 07:00

Zgorelo ostrešje

Meja - V petek ob 2.45 so Operativno komunikacijski center v Kranju obvestili, da je zagorelo v stanovanjski hiši na Meji. Na pomoč so poklicali poklicne gasilce iz Kranja in pro...