Rafko Lah, ravnatelj OŠ Frana Albrehta Kamnik, ki ima štiri podružnice – na najmanjši na Vranji Peči je v tem šolskem letu le sedem učencev. / Foto: Tina Dokl

Majhne šole, veliko bogastvo

Osnovna šola Frana Albrehta Kamnik je skupaj s svojimi štirimi podružnicami minuli konec tedna gostila 15. strokovni posvet učiteljev podružničnih šol Slovenije z naslovom Manjše je lahko tudi večje.

Kamnik – V okviru dvodnevnega strokovnega srečanja, ki so ga organizatorji poimenovali Manjše je lahko tudi večje, se je na Osnovni šoli Frana Albrehta Kamnik in na njenih podružnicah v Tunjicah, Nevljah, Mekinjah in na Vranji Peči odvijal pester program s strokovnim posvetom, tematskimi delavnicami, predstavitvijo strokovnih prispevkov, organizacijo likovnega in literarnega natečaja ter razstavo, povezano s tem, izdajo zbornika strokovnih prispevkov in biltena, občnim zborom društva, nastopom gledališke skupine Smreka učiteljev podružničnih šol Slovenije in ogledom krajev gostujočih podružnic. Osred­nji dogodek so v soboto dopoldne pripravili v Športni dvorani Kamnik.

»Podružnične šole imajo v sistemu osnovnošolskega izobraževanja posebno mesto. Nastale so zaradi geografskih, demografskih in političnih razlogov. Dokler je šola v kraju in v njej otroci, kraj živi. Ko šolo zaprejo ali odpravijo, začne kraj umirati. Tudi v tem času podružnične šole med drugim pomembno vplivajo na kulturno živ­ljenje na vasi. Pomemben dejavnik so starši, ki se odločijo, kam bodo otroka vpisali, prav tako imajo pomembno vlogo vodje podružničnih šol in učitelji, ki načrtujejo delo s starši, odpirajo šolo navzven in jo predstavljajo okolju. Učenci in učitelji podružničnih šol s svojim delom ohranjajo pomemben del dediščine šolskega okoliša, razvijajo svojo identiteto in identiteto kraja,« je zbrane nagovoril ravnatelj OŠ Frana Albrehta Rafko Lah.

Tudi zato so iz naših – kamniških podružničnih šol prišli in še prihajajo – veliki ljudje, je dodal in poudaril, da je lokalna skupnost v kamniški občini podružničnim šolam naklonjena, zato imajo le-te zagotovljen primeren standard. Da je majhnost lahko tudi prednost, če le ni v glavah, je v svojem nagovoru izpostavil tudi župan Marjan Šarec. »Velikokrat sem ob investiranju podružničnih šol slišal pomisleke, če se to izplača, ali ne bi bilo ceneje kar zapreti podružničnih šol. S stališča izobraževanja, kulturnega vzgajanja in življenja kraja pa bi bil to velik zločin. Podružnične šole so izjemnega pomena, zato jim želim, naj živijo in se razvijajo naprej v nadaljnjih desetletjih in stoletjih.«

Težave, s katerimi se podružnične šole in njihovi učitelji srečujejo zaradi pogosto neurejenega šolskega sistema, je izpostavila predsednica Društva učiteljev podružničnih šol Slovenije Katja Bolko, po bogatem kulturnem programu učencev vseh štirih podružnic pa so se zbrani sprehodili še med stojnicami ustvarjalnega bazarja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 27. julij 2021 / 14:19

V četrtek Gušti in Tomi M

Do 18. avgusta 2021 bo dvorišče gradu Khislstein v Kranju gostilo večerna glasbena doživetja. Do sedaj smo lahko prisluhnili že kar nekaj znanim glasbenim imenom, v četrtek, 29. julija, ob 20. uri...

Objavljeno na isti dan


Kultura / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Donatorji pomembni za muzej

V petek so v Plesni dvorani Radovljiške graščine predstavili nove donacije Mestnemu muzeju Radovljica in ob tej priložnosti podelili zahvali največjima donatorjema za zapuščino skladatelja Uroša Kreka...

Prosti čas / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Razmigajmo možgane

Brain Gym oziroma telovadba za možgane je učna metoda s šestindvajsetimi specializiranimi vajami, ki izboljšujejo koncentracijo, organizacijo in komunikacijo.

Gospodarstvo / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Mladi izumitelj patentiral elektrarno

Nejc Oder iz Sela pri Vodicah je pri šestnajstih letih izumil minielektrarno s termovoltaičnim sistemom, a gre le za prvi prototip z dolgega seznama inovativnih idej, ki jih razvija.

Prosti čas / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Festival, ki združuje

Od četrtka do sobote je v Kranju potekal 1. mednarodni festival bosansko-hercegovskih kulturnih društev, kjer so uspešno predstavili kulturne dosežke različnih etničnih skupin.

Šport / četrtek, 1. december 2011 / 07:00

Črni Panterji si želijo tudi v tujino

Člani Športnega društva Črni panter pod vodstvom Anžeta Cofa uspešno vihtijo pesti in brcajo tudi na mednarodnih tekmovanjih. Zadnje tekmovanje, ki so se udeležili, je bilo Slovenija Open v Zagor...