
Pestro na Loškem gradu
V Loškem muzeju so predstavili dogodke in prireditve v maju.
Škofja Loka – Včerajšnji Svetovni dan muzejev so v Loškem muzeju zabeležili že v soboto z delavnico za otroke, imenovano arheološki peskovnik, v nedeljo pa z javnim vodstvom po razstavi Več svetlobe, ki se počasi zaključuje. V muzeju namreč načrtujejo novo razstavo v sklopu dvoletnega mednarodnega projekta Bauhaus, v katerem sodelujejo z muzejema v Zagrebu in Sarajevu. Na Loškem gradu bodo predstavili neznani likovni opus slovenskega konstruktivista, slikarja Avgusta Černigoja. Na ogled bodo njegove scenske postavitve za gledališče in opero.
Na grajskem vrtu je na ogled nova fotografska postavitev, na kateri so predstavljene panjske končnice. Kot je na novinarski konferenci povedala muzejska svetnica Mojca Šifrer Bulovec, so razstavo pripravili ob svetovnem dnevu čebel, ki ga tudi v Sloveniji obeležujemo 20. maja. »Opozarjamo na avtohtono vrsto čebel, kranjsko sivko, ki se je razširila po celotnem Balkanu, v sosednjih državah in tudi drugod po Evropi. Ob tem predstavljamo panjske končnice in dve delavnici, ki sta delovali na Loškem: Štefana Šubica v Poljanah in Andreja Pavliča v Selcah.«
V okviru pedagoškega programa na temo Visoške kronike so pridobili sredstva za mladega diplomanta Akademije za likovno umetnost in v projekt vključili Škofjeločana Tonija Mlakarja. V sodelovanju z Jano Fojkar je pripravil krajši animirani film, namenjen najmlajši generaciji. Uradna predstavitev filma bo v četrtek, 21. maja, ob 20. uri v Kašči. Na gradu bosta v prihodnjih dneh dva dogodka, najprej konec tedna muzikal Cvetje v jeseni, 29. maja pa bosta domačina Jernej in Janez Hostnik predstavila svoj prvi samostojni glasbeni projekt. V nadaljevanju je direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar pojasnila še aprilski »zastoj« pri restavriranju poslikav v grajski kapeli: »Celoten projekt je ocenjen na dvesto tisoč evrov, od tega s strani Občine Škofja Loka pričakujemo dvajset tisoč, ministrstva za kulturo pa štirideset tisoč evrov.« To naj bi zadostovalo za potek letošnjih del, v prihodnje pa bo potrebno pridobiti še preostali denar. »Trenutno čakamo na potrditev finančnega načrta Loškega muzeja s strani občine,« je še dodala Mlakarjeva, prepričana, da bo kapela restavrirana še v prihodnjem letu.