Kam z odpadki po poplavah
Zaradi poplav se je močno povečala količina odpadkov v nekaterih občinah, od kosovnih odpadkov do odpadnega lesa, uničene električne in elektronske opreme ... Kje jih zbirajo in kako ravnajo z njimi, smo se pozanimali na Komunali Škofja Loka in v Zbirnem centru Suhadole.
Iz odpadkov izločijo les, gradbeni material, odpadno električno in elektronsko opremo, kovine in nevarne odpadke, kot so barve in laki.
Škofja Loka, Kamnik, Komenda – Komunala Škofja Loka je začela odpadke zbirati takoj po poplavah, 6. avgusta. Ločeno so zbirali kosovne odpadke, nabralo se jih je 550 ton, kot ocenjujejo na loški komunali, bo končna količina okrog sedemsto ton. Odpadnega lesa je bilo štiri tisoč kubičnih metrov, odpadne električne in elektronske opreme pa enajst ton. Kosovne odpadke od Komunale Škofja Loka prevzema koncesionar Saubermacher, ki je zaradi izrednega stanja povečal frekvenco odvoza že v prvih dneh. Odvoz odpadkov je izvajal tudi do štirikrat na dan, prav tako za praznik in ob koncih tedna. »Skupno je bilo odpeljanih že 380 ton kosovnih odpadkov, tako da imamo sedaj na zalogi še približno 170 ton kosovnih odpadkov, ki jih začasno skladiščimo v Zbirnem centru Draga,« je sporočila Jerca Prezelj, vodja sektorja odpadki na Komunali Škofja Loka. »Ves zbrani odpadni les in del naplavin začasno skladiščimo na parkirišču nekdanje vojašnice na Partizanski cesti. V prihodnjih dneh bo prevzemnik bioloških odpadkov, Kompostarna Rosa, začel mleti les v lesne sekance, ki jih bomo nato brezplačno oddali v Toplarno Železniki. Odpadno električno in elektronsko opremo je prevzelo podjetje Zeos,« je še povedala Prezljeva.
Kamnik in Komenda
Zaradi poplav so se tudi v občinah Komenda in Kamnik precej povečale količine zbranih odpadkov. Kot so nam sporočili z družbe Publikus, so v Zbirnem centru Suhadole do minulega četrtka zbrali že 1.700 ton odpadkov, ki so nastali zaradi poplav. »925 ton odpadkov je bilo sprejetih z območja občine Komenda, kar predstavlja tretjino nastalih komunalnih odpadkov v občini v lanskem letu, 775 ton pa z območja občine Kamnik, kar predstavlja sedem odstotkov nastalih komunalnih odpadkov v občini v lanskem letu,« so nam povedali v Publikusu.
Zaradi povečanih količin so na območju obeh občin vzpostavljena tudi dodatna zbirališča. Občani Kamnika lahko odpadke odlagajo pri velikem jezu v Spodnjih Stranjah, v bližini trgovine Ančka v Črni in pri gostilni Jurček na Krivčevem. Začasna deponija za okrogel les in hlodovino pa je na travniku pri Domu starejših občanov. Zbirno mesto za kosovni odpad za občane Komende pa je na hipodromu.
Vse zbrane odpadke pripeljejo v Zbirni center Suhadole, kjer jih sproti razvrstijo in odpeljejo naprej v končno oskrbo. Iz odpadkov izločijo les, gradbeni material, odpadno električno in elektronsko opremo, kovine in nevarne odpadke, kot so barve in laki, ki se pojavljajo v manjših količinah. »Za zdaj s takim načinom dela zagotavljamo, da se odpadki na območju ZC Suhadole ne kopičijo oziroma da se ohranjajo optimalni pogoji za ravnanje z odpadki,« so pojasnili.