Pokukali v skrite kotičke
Letošnji urbani sprehod Jane's Walk v Škofji Loki je udeležence vodil po skritih kotičkih starega mestnega jedra. Ti predstavljajo velik izziv, saj bi lahko služili javni rabi in krepili kakovost življenja meščanov, žal pa mnogi ostajajo prezrti in nevidni.
Škofja Loka – Škofja Loka je eno od 16 slovenskih mest, ki sodeluje v globalni akciji Jane's Walk. Urbane sprehode že peto leto pripravlja Inštitut za politike prostora v sodelovanju z lokalnimi partnerji, njihov namen pa je spodbujati pešačenje po vsakdanjih opravkih in vpliv pešcev na urejanje mestnega prostora. Pobuda je nastala v Torontu po navdihu urbane aktivistke in publicistke Jane Jacobs, v Sloveniji jo poznamo od leta 2011.
V Škofji Loki je bil sobotni urbani sprehod že peti po vrsti, več kot sedemdeset udeležencev pa si je pod vodstvom Darje Matjašec in Anje Musek ogledalo več skritih kotičkov starega mestnega jedra. Atrije, dvorišča, zelene površine, lokale, ki se skrivajo za mestnimi zidovi, bi lahko iz sedaj nevidnih napravili vidne, jih oživili, jim dali drugačno vsebino ter s tem, ko bi jih odprli za ljudi, meščanom omogočili še večjo kakovost bivanja. Slednja je namreč v odprtih prostorih, smo v poldrugi uri trajajočem urbanem sprehodu večkrat slišali od organizatorjev dogodka. V kavarno Vahtnca bi bilo mogoče priti tudi s Klobovesove ulice, skrivnostni vhod s stranke ulice pod gradom je tudi na dvorišče in v atrij starega župnišča. Zelo lep atrij je v starem rotovžu. Žal je to slikovito mestno hišo poškodoval požar na silvestrovo in atrij še zapirajo gradbeni odri. Ker je stavba v lasti več stanovalcev, ta prostor ni javen, po mnenju prirediteljev pohoda pa bi se verjetno dalo z lastniki dogovoriti, da ga kdaj pa kdaj odprejo javnosti za kake prireditve. Enako velja za vrt Sokolskega doma, kamor pridemo skozi Pekel in stranske uličice. To je javen prostor, ki ga meščani poznajo z vsakoletnih poletnih bralnic na prostem, lahko pa bi ga večkrat odprli različnim dogodkom, kjer bi se družili meščani.
Urbane sprehajalce je pot vodila tudi v rokodelski center Duo, pa okoli cerkve sv. Jakoba, kjer se je po obnovi Cankarjevega trga in sosednjih ulic odprlo več zanimivih mestnih prostorčkov s precejšnjim potencialom, po »Usrani gasi« do novega otroškega igrišča tik pred parkiriščem Nunski vrt in nazaj po Blaževi ulici znova v staro mestno jedro. Eden od meščanov, Tomaž Vrabič, pa je ob tej priložnosti odprl tudi vrata svojega doma in razkazal enega od zanimivih vrtov, ki se skrivajo na prostoru med Mestnim in Spodnjim trgom. Urbane sprehajalce je pozdravil župan občine Škofja Loka Miha Ješe in jih seznanil z načrti ureditve starega dela mesta letos in v prihodnjem letu. Letos bodo narejeni projekti za del mesta pri upravni enoti, prihodnje leto bo tam nastalo otroško igrišče, v letih 2016, 2017 in 2018 pa je na vrsti Spodnji trg, ko se bo od tam po dograditvi poljanske obvoznice umaknil tranzitni promet. »Že prihodnje leto bomo lahko na urbanem sprehodu odkrivali skrite kotičke Spodnjega trga,« je napovedal župan.