
Od Mušiča do Dalija
V Mali galeriji Likovnega društva Kranj je na ogled razstava grafičnih del mednarodno priznanih avtorjev iz zasebnih zbirk z naslovom Presežki mednarodne grafike.
Kranj – Maj bo v osrednjih razstaviščih v kranjskem starem mestnem jedru nedvomno kakovostno likovno obarvan. V četrtek so v Mestni hiši odprli razstavo Lirika črte, gre za skupno razstavo gorenjskih muzejev, na kateri so predstavljena nekatera dela slovenskih avtorjev iz muzejskih fondov, v petek je bilo v Galeriji Prešernovih nagrajencev odprtje razstave letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada Marka Jakšeta, češnja na torti, kot je povedal Klavdij Tutta, predsednik umetniškega sveta Likovnega društva Kranj, pa je razstava, ki so jo v torek odprli v Mali galeriji. Že sam naslov Presežki mednarodne grafike pove, da gre za dela mednarodno pomembnih avtorjev, ki so gradili smernice v likovni produkciji dvajsetega stoletja.
V sicer majhni galeriji je na ogled izbor kar dvaindvajsetih grafičnih del sedemnajstih slikarjev grafikov, ki izstopajo po kakovosti, natančnosti, avtorski pisavi in katerih dela so v Kranju razstavljena prvič. »Njihovi umetniški prispevki so vplivali na razvoj sodobne umetnosti 20. stoletja: zrcalijo namreč čas, v katerem so živeli in delovali, to pa je čas visokega modernizma in postmodernizma,« je o avtorjih tokrat razstavljenih del zapisal slikar Boge Dimovski in v nadaljevanju poudaril, da so njihove grafične podobe nastajale v različnih tradicionalnih tehnikah umetniškega tiska: barvni ali črno-beli jedkanici in akvatinti, rezervašu, litografiji, kolagrafiji, sitotisku. Razstavljeni grafični listi pričajo o takratnih aktualnih smereh: nadrealizmu, informelu, neokonstruktivizmu, optični umetnosti in novi podobi.
Med avtorji tako najdemo imena, kot so Jörg Immendorff (Nemčija), Arthur Luiz Piza (Brazilija), Pierre Alechinsky (Belgija), Miodrag Đurić - Dado (Črna Gora/Francija), Johnny Friedlaender (Nemčija/Francija), Max Uhlig (Nemčija), Aleksander Calder (ZDA), Bengt Lindström (Švedska), Victor Vasarely (Madžarska/Francija), Dan Allison (ZDA), Miroslav Šutej (Hrvaška), Edo Murtić (Hrvaška), zagotovo najbolj prepoznavni med njimi pa so Antonio Tapies (Španija), Ernst Fuchs (Avstrija), oba znana nadrealista Salvador Dalí (Španija) in André Masson (Francija), medtem ko naše slikarstvo zastopa slovensko-francoski slikar Zoran Mušič.
Na odprtju je avtorje del v nekaj besedah predstavil Klavdij Tutta, ki je ob tem poudaril, da bodo v prihodnje ob samostojnih predstavitvah članov Likovnega društva Kranj ter izmenjalnih medregijskih razstavah vsaj enkrat letno predstavili tudi dela pomembnih tujih avtorjev iz zasebnih zbirk. Tokratna predstavljena dela so iz treh zbirk. »Pričakujemo, da si bo stvaritve ogledalo čim več meščanov, šolske mladine in turistov, ki bodo v mesecu maju obiskali staro mestno jedro Kranja,« še dodaja Tutta. Za šole in organizirane skupine bodo v maju pripravili tudi strokovna vodstva. Prijave zbirajo na elektronski naslov ldkranj@siol.net oziroma v Mali galeriji.