
Karitas, upanje pomoči potrebnih
Slovenska karitas je 1. maja praznovala petindvajsetletnico organiziranega delovanja.
Karitas je v zadnjih desetih letih razdelila nad 25 milijonov kilogramov hrane. Skupna vrednost programov pomoči v hrani, higienskih pripomočkih, pri kurjavi in plačilu položnic ter ob naravnih nesrečah je v zadnjem desetletju presegla 49 milijonov evrov. V pomoč je vključenih 20.000 družin ali nad 100.000 ogroženih oseb.
Ljubljana – Po drugi svetovni vojni je bila v Sloveniji cerkvena karitativna dejavnost prepovedana, vendar po župnijah dobrodelnost ni nikoli zamrla. Leta 1990 je smela ponovno v javnost in že 1. maja tega leta je bila na pobudo tedanjega ljubljanskega nadškofa dr. Alojzija Šuštarja ustanovljena Slovenska karitas, v naslednjih mesecih pa so bile v Ljubljani, v Mariboru in v Kopru ustanovljene škofijske Karitas in nato kmalu še prve župnijske.
Danes v Slovenski karitas povedo, da je v njeni mreži 459 organizacij, v katerih 10.000 prostovoljcev vsako leto opravi nad pol milijona prostovoljnih delovnih ur za pomoč ljudem v stiski. V zahtevnejše oblike pomoči »ljudem z družbenega roba« je poklicno vključenih nad 40 strokovnjakov s področja sociale. V celodnevno oskrbo je v različnih programih nad 200 oseb. Iz enega materinskega doma jih je nastalo šest, iz ene terapevtske skupine za odvisnike pa osem. Karitas pomaga tudi brezdomcem, alkoholikom in žrtvam trgovine z ljudmi. V zadnjih desetih letih je vrednost njenih socialno-varstvenih programov presegla 11 milijonov evrov. V zadnjih desetih letih je razdelila nad 25 milijonov kilogramov hrane. Skupna vrednost programov pomoči v hrani, higienskih pripomočkih, pri kurjavi in plačilu položnic ter ob naravnih nesrečah je v zadnjem desetletju presegla 49 milijonov evrov. V pomoč je vključenih 20.000 družin ali nad 100.000 ogroženih oseb. Pomaga tudi na tujem, še posebej na Balkanu in v Afriki ter v drugih delih sveta, ki so jih prizadele nesreče.
Praznovanje 25-letnega jubileja se je začelo v nedeljo, 3. maja, ko so sodelavci iz vse Slovenije romali na Brezje, kjer jim je maševal ljubljanski nadškof metropolit Stanislav Zore in se jim zahvalil za požrtvovalno delo. Praznovanje se bo nadaljevalo po škofijah in župnijah. Izšla je priložnostna znamka, konec novembra pa bo v okviru Tedna Karitas dobrodelna prireditev Klic dobrote.