
Tožilka stopila korak nazaj
Tožilstvo nekdanjemu odvetniku Kristijanu Gnilšaku in predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Francu Teranu ne očita več, da sta po poravnavi s kranjsko občino oškodovala upnike Zadruge.
Kranj – Kranjska okrožna tožilka Vesna Primožič je v kazenskem postopku zoper predsednika Stanovanjske zadruge Gorenjske Franca Terana in nekdanjega kranjskega odvetnika Kristjana Gnilšaka spremenila obtožnico, iz katere je umaknila obtožni očitek Gnilšaku, da je storil kaznivo dejanje izneverjanja, ker naj bi upnike Stanovanjske zadruge Gorenjske oškodoval za 620 tisoč evrov. Tožilka Terana še vedno obtožuje storitve kaznivega dejanja zlorabe položaja ali zaupanja pri opravljanju gospodarske dejavnosti, Gnilšaka pa pomoči pri kaznivem dejanju, a je dejanji razširila še na drugi odstavek 240. člena kazenskega zakonika, zaradi česar sedaj obtoženima v primeru obsodbe grozi od enega do osem let zapora, pred tem pa je bila zagrožena kazen za to dejanje do pet let zapora.
Zaradi spremembe obtožnice, za katero je obramba izvedela šele konec prejšnjega tedna, je sodnica Marjeta Dvornik ponedeljkovo obravnavo preložila, da bosta obtožena svojo obrambo lahko ustrezno prilagodila spremenjeni obtožnici. Zagovornik prvoobtoženega Bojan Župevec je namreč pojasnil, da je bil zaradi dopustov odsoten in se o spremembi obtožnice še ni uspel posvetovati s svojo stranko. Sodnica je ob tem še opozorila drugoobtoženega Gnilšaka, ki se je doslej na obravnavi branil sam, da spremenjena obtožnica narekuje obvezno prisotnost njegovega zagovornika. Nekdanji odvetnik je na vprašanje sodnice odgovoril, da ne potrebuje zagovornika po uradni dolžnosti, saj si ga bo poiskal sam. Gnilšak je sicer za zastopanje na sodišču že od vsega začetka pooblastil odvetniško pisarno Čeferin.
Obtožba je povezana s poravnavo med Mestno občino Kranj in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske v novembru 2010, ki jo je tedanji kranjski župan Mohor Bogataj le nekaj dni po imenovanju sklenil s Francijem Teranom, denar pa je bil nakazan na fiduciran račun Kristijana Gnilšaka, ki je zastopal Zadrugo in je že pred tem odkupil vse njene terjatve, v tistem času pa je bil tudi županov svetovalec. Vse odtlej se zastavlja vprašanje, kam je poniknil denar iz poravnave. Tožilstvo je doslej skušalo dokazati, da je pri tem prišlo tudi do oškodovanja upnikov Zadruge – Gorenjske gradbene družbe in Zveze Kranj, po pričanju njunih predstavnikov Branka Žiberne in Toneta Bobnarja, da družbi nista bili oškodovani, pa tožilki Primožičevi niti ni preostalo drugega, kot da ta očitek umakne. Tudi odvetnik Bojan Župevec je po odhodu iz kranjske sodne stavbe dejal, da je bila odločitev tožilstva glede na dosedanji potek glavne obravnave pričakovana: »Tožilstvo se je za umik obtožbe o oškodovanju upnikov odločilo, ko smo izkazali, da ni bilo tako. Žal pa se je to zgodilo šele po nekaj obravnavah in ne že na prvi obravnavi.« Glede ponedeljkove prekvalifikacije očitka o zlorabi položaja pa zagovornik meni, da gre očitno za načrtno ravnanje tožilstva, s katerim se vodi določen pritisk na obdolžene. »A mislim, da bo v končni fazi možna samo oprostilna sodba,« je še ocenil.
Sojenje se bo nadaljevalo in predvidoma končalo 12. junija, obtoženi Gnilšak pa je sodnici napovedal, da bo do tedaj pri svojih bankah tudi pridobil podatke o prilivih na njegove bančne račune v obravnavanem obdobju, s čimer bo dokazal izvor svojega denarja. Kot je pojasnil, gre za odziv na navedbe, večkrat slišane tudi na sodišču, da je po nakazilu poravnalnega zneska na njegov fiduciarni račun le-tega kmalu dvignil in v enem dnevu izvedel tri večja gotovinska plačila.