Ob jubileju novi pridobitvi
V sklopu praznovanja sedemdesetletnice podjetja so v ponedeljek v Domelu odprli nov mehanski in prenovljeni kemijski laboratorij.
Železniki – V novem mehanskem laboratoriju se ponašajo z zmogljivejšimi merilnimi stroji, obenem pa so v njem zagotovili kakovostnejše klimatske pogoje. Kemijske analize v prenovljenem kemijskem laboratoriju pa bodo po besedah predsednice uprave Jožice Rejec omogočile odkrivanje skritega s področja kemije. Nov je tudi merilnik kakovosti sesanja, ki omogoča preverjanje rešitev za energijsko nalepko na sesalnikih. Naložba v nov mehanski laboratorij je bila vredna okrog pol milijona evrov, za prenovo kemijskega laboratorija pa so odšteli še dodatnih 220 tisoč evrov.
»Cilj našega laboratorija, včasih ga poenostavljeno kličemo kar 'merilnica', je zagotoviti čim bolj kompetentno podporo potrebam podjetja in v okviru možnosti nuditi storitve tudi zunanjim uporabnikom,« je ob odprtju mehanskega laboratorija poudaril direktor kakovosti v Domelu Miro Šmid in dodal, da so za to potrebni najsodobnejši pristopi, tako na tehničnem kot organizacijskem področju. Izpostavil je še, da brez podpore merilnice Domel ne bi bil tako uspešno podjetje, kot je danes. »Konkurenca ne počiva, tudi prehod v avtomobilsko industrijo zahteva vedno natančnejša orodja in prišli smo do razmer, ko z obstoječimi stroji nismo več uspeli dovolj natančno izmeriti orodij, ki smo jih sposobni izdelati v orodjarni z novimi obdelovalnimi stroji, in kosov, ki nastajajo v teh orodjih.« Prav zato se je kot nujna poteza izkazal nakup novega preciznega merilnega stroja Leitz PMM-Xi. Zanj je bilo potrebno zagotoviti tudi ustrezne prostore in tako je zrasla nova, sodobna merilnica, ki so jo odprli v ponedeljek. Kot je pojasnila vodja mehanskega laboratorija Anita Habjan, v novih prostorih vzdržujejo stalno temperaturo, ki znaša 20,5 stopinje, temelji pa so ločeni od preostalega dela proizvodnje, da se izognejo vibracijam od zunaj. »Vstop v prostor je omejen, v njem je lahko naenkrat največ štiri do pet oseb.« V kemijskem laboratoriju pa na novem stroju preverjajo tudi energetsko učinkovitost sesalnikov glede na količino pobranega prahu s preproge, saj je to del podatkov na energijski nalepki za sesalnike, ki se uporablja od lanske jeseni.
»Celostni trajnostni razvoj se v Domelu vije kot DNK vijačnica: zajema vsa področja in se po mejnikih, kot je današnji, ponovno vrača in terja nove spremembe in izboljšave,« je v ponedeljek še poudarila Jožica Rejec in dodala, da na ta način lahko njihovim kupcem ponudijo vedno boljše in konkurenčnejše rešitve, utrjujejo dolgoletna partnerstva in prepričajo nove kupce, da jim zaupajo zahtevne projekte.