Eko sklad objavil poziva
Za nove naložbe občanov v ukrepe učinkovite rabe energije in obnovljivih virov energije Eko sklad letos namenja 22 milijonov evrov. Na voljo tudi ugodna posojila občinam in drugim pravnim osebam.
Višina spodbude je pri večini ukrepov, za katere bo Eko sklad dodelil nepovratna sredstva, omejena na 25 odstotkov priznanih stroškov naložbe, hkrati pa je določena omejitev v nominalnem znesku.
Kranj – Eko sklad je prejšnji petek v uradnem listu objavil težko pričakovana javna poziva, s katerima je razpisal 22 milijonov evrov nepovratnih sredstev za nove naložbe občanov v ukrepe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije v stanovanjskih stavbah. Višina spodbude je pri večini ukrepov, za katere je mogoče dodeliti nepovratna sredstva, omejena na 25 odstotkov priznanih stroškov naložbe, hkrati pa je določena omejitev v nominalnem znesku. Zaradi doseganja večjih prihrankov energije so pri nekaterih ukrepih postavljeni tudi ostrejši kriteriji za pridobitev nepovratnih sredstev v primerjavi z lanskim letom. Eko sklad sicer tudi letos ob hkratni pridobitvi nepovratnih sredstev investitorjem občanom ponuja še dodatno ugodnost v obliki možnosti najema ugodnega kredita z obrestno mero trimesečni euribor in 1,5 odstotka efektivne obrestne mere. V ta namen je razpisal 8 milijonov evrov, javni poziv pa velja do 15. septembra.
Spodbude so namenjene za vgradnjo solarnega ogrevalnega sistema, vgradnjo kurilne naprave za centralno ogrevanje na lesno biomaso, vgradnjo toplotne črpalke, priključitev starejše stavbe na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije, vgradnjo energijsko učinkovitega lesenega zunanjega stavbnega pohištva, toplotno izolacijo fasade in strehe, vgradnjo prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka, gradnjo ali nakup pasivne oz. skoraj nič energijske stanovanjske stavbe in celovito obnovo starejše stanovanjske stavbe, nakup stanovanja v tri- in večstanovanjski stavbi, prenovljeni v pasivnem oziroma skoraj nič energijskem razredu.
Za Kranjčane višje spodbude
Ker program porabe sredstev Sklada za podnebne spremembe v letih 2015 in 2016 na vladi še ni sprejet (predvidoma bo v prvi polovici maja), bodo višje nepovratne finančne spodbude za naložbe občanov na t. i. degradiranih območjih na voljo predvidoma v juniju za investitorje iz devetih občin: Ljubljana, Maribor, Kranj, Novo mesto, Murska Sobota, Celje, Zagorje, Trbovlje in Hrastnik. Če bi investitorji iz teh občin radi pričeli z deli takoj, lahko tudi kandidirajo na zadnja javna poziva, vendar pa ne bodo upravičeni do višje nepovratne finančne spodbude. Kasnejše kandidiranje na javni poziv za dodeljevanje višjih nepovratnih finančnih spodbud iz Sklada za podnebne spremembe ne bo možno, če bodo dela že v teku. Pomembno je torej, da se lahko z deli prične šele po oddaji vloge, poudarjajo na Eko skladu.
Prejšnji petek sta bila v uradnem listu objavljena tudi javna poziva sklada za kreditiranje okoljskih naložb občin in drugih pravnih oseb. Za različne okoljske naložbe občin na področju varstva zraka in podnebja, varstva voda in učinkovite rabe vode ter ravnanja z odpadki bo na voljo osem milijonov evrov po obrestni meri trimesečni euribor plus 1,8 odstotka in odplačilno dobo do 15 let z vključenim enoletnim moratorijem na odplačilo glavnice. Za druge pravne osebe, samostojne podjetnike in zasebnike bo prav tako za vse naložbe, ki izkazujejo okoljske učinke, na istih področjih varstva okolja na voljo deset milijonov evrov po obrestni meri trimesečni euribor in 1,5 odstotka ter z odplačilno dobo do 15 let z vključenim enoletnim moratorijem na odplačilo glavnice.
Do zadnjih javnih pozivov Eko sklada so kritični v Združenju za energetsko neodvisnost Slovenije, ker da spodbujata »kampanjsko proizvodnjo« pri slovenskih proizvajalcih subvencionirane opreme, ne strinjajo pa se tudi z izločitvijo subvencije za sanitarne toplotne črpalke, čeprav so tudi te eden od ukrepov za učinkovito rabo energije. Dotaknili so se tudi že objavljenega razpisa za subvencioniranje nakupa električna vozila, za kar Eko sklad namenja 2,5 milijona evrov. Ta razpis namreč omogoča, da lahko ena pravna oseba pridobi subvencije za nakup cele flote električnih vozil, zato sta zanje namenjena kar dva milijona evrov, občanom pa samo pol milijona evrov subvencijskega denarja.