Padalce bi pregnali v Cerklje
Vojska je začasno ustavila letenje vseh vojaških plovil na letališču v Lescah. Lahko peščica nestrpnežev, ki jih moti vse, ogrozi prihodnost slovenskega padalstva?
Radovljica – Vojaško letalo pilatus, s katerim leški padalci opravljajo treninge, na letališču v Lescah do nadaljnjega ne sme več leteti. Tak ukaz so prejšnji teden izdali na generalštabu Slovenske vojske zaradi nenehnih pritožb članov Društva gibanja proti širitvi in hrupu letališča Lesce. »Slovenska vojska si ne želi nasprotovanj lokalnega okolja, zato bomo preverili navedbe civilne iniciative o prekoračitvah hrupa in z njimi uredili vsa nesoglasja,« je pojasnil tiskovni predstavnik Slovenske vojske Simon Korez. Prav vojaško letalo pilatus, iz katerega trenirajo padalci, je najbolj paralo živce najbolj glasnih članov Društva gibanja proti širitvi in hrupu letališča Lesce; Marjan Mertelj je tako vzletanje in pristajanje pilatusa poimenoval kar »vsakodnevna vojna nad našimi glavami«. Prepoved letenja pilatusa in vseh drugih vojaških zrakoplovov na leškem letališču je za zdaj začasna, a Mertelj v imenu iniciative pričakuje, da bo postala popolna in trajna. »Vojska ima za svoje potrebe prenovljeno letališče v Cerkljah, za katerega smo davkoplačevalci namenili ogromno denarja. Treninge padalcev naj zato preselijo v Cerklje!« je odločen Mertelj. Meritve hrupa pilatusa, ki niso pokazale prekomerne ravni hrupa, je Mertelj označil za goljufijo, saj naj bi meritve opravili v le enem dnevu, pilatus pa naj bi bil tisti dan letel bistveno drugače kot sicer.
Nad odločitvijo Slovenske vojske pa je začuden direktor Letališča Lesce Pavel Škofic. Kot je zatrdil, so vse dejavnosti, ki potekajo na letališču, zakonite, opravljajo pa jih z letali, ki so registrirana in skladna z zakonodajo. Škofic je opozoril, da gre pri nasprotovanju civilne iniciative za peščico nestrpnežev, ki jih moti vse, tudi padalstvo, ki ima v tem okolju dolgoletno tradicijo in velikanske uspehe v svetovnem merilu. »Poditi z letališča padalce, ki imajo takšne uspehe in tako dolgo tradicijo, je zato skrajno neokusno!« je dejal Škofic in se vprašal, ali demokracija res pomeni nadvlado peščice najbolj glasnih posameznikov. In kaj bi prepoved letenja pilatusa pomenila za prihodnost slovenskega padalstva? Trener slovenske padalske reprezentance Drago Bunčič, ki je z ekipo trenutno na svetovnem prvenstvu na Slovaškem, je izrazil prepričanje, da do popolne prepovedi ne bo prišlo. Menil je, da so se na generalštabu vojske za začasno prepoved letenja odločili zato, da bodo s civilno iniciativo sedli za skupno mizo in razrešili probleme. Sestanek naj bi bil, kot nam je dejal Marjan Mertelj iz civilne iniciative, že danes. Drago Bunčič pa je napovedal, da resno razmišljajo o vložitvi tožbe zoper člane društva.