Fanny, to se za žensko ne spodobi!
... Maja bo minilo 170 let od smrti nemške romantične skladateljice Fanny Mendelssohn Bartholdy, pozneje Hensel, dolga leta neznane in zatajene. Bila je štiri leta starejša sestra Felixa Mendelssohna Bartholdyja (1809–1847), čudežnega otroka in skladatelja, ki pa je bil izjemno ljubosumen na talent svoje sestre in ji je z očetom vred preprečil kariero glasbenice. Fanny se je rodila 1805 v Hamburgu v družini judovskega bankirja, ki se je preselila v Berlin in prestopila v evangeličansko vero. Ko je bilo Fanny štirinajst let, ji je oče napisal pismo, da glasba ne more biti temelj njenega poklicnega početja, kot je njenemu bratu. Felix je bil zvezda, s 26 leti dirigent leipziškega orkestra, in je ob svoji smrti, star 38 let, že veljal za klasika. Očetovo pisanje, da je njeno sicer sijajno igranje na klavir in skladanje lahko le okras ženstvenosti, ki je odlika vsake ženske, je Fanny skoraj ubilo. Majhna po postavi, a prelepih oči se je Fanny poročila z dvornim slikarjem Henslom, in v glasbeni dvorani domače hiše od 1831 naprej prirejala privatne koncerte z znanimi glasbeniki. V veliki družini je bila nekakšen strelovod, njena glasba pa nikoli ni bila pomembna. Zares srečna in sproščena je bila le na potovanju po Italiji 1839, kamor jo je peljal soprog. Šele pri štiridesetih letih si je upala objaviti nekaj svojih liričnih skladb za klavir, v zapuščini pa jih je več kot 400, medtem ko njeno življenje odgrinjajo dnevniki in pisma. Dne 14. maja 1847 jo je med igranjem na klavir zadela možganska kap. Za ljubitelje klavirske glasbe je njeno Leto (Das Jahr) poseben glasbeni koledar … Iskanje je vključevalo tudi
Berlinski golaž s šampinjoni
Za 4 osebe potrebujemo: 500 g puranjih prsi, olje, 500 g čebule, 500 g šampinjonov, veliko rdečo papriko, strok česna, 2 žlici sladke paprike, sol, črni poper, kajenski poper ali čilijeve kosmiče po okusu, 2 žlici paradižnikove mezge, 3/4 l zelenjavne juhe, lonček kisle smetane, pest narezanega drobnjaka, pest sesekljanega peteršilja, 500 g širokih rezancev, maslo.
Purana oplaknemo, osušimo s kuhinjsko brisačo ter zrežemo na trakove. Čebulo zrežemo na tenke lističe, šampinjone pa na pol cm široko. Očiščeno papriko zrežemo na trakove. Drobnjak narežemo, peteršilj sesekljamo, česen stremo.
Meso na olju z vseh strani dobro opečemo in vzamemo iz posode. Nato dodamo čebulo, mešamo, dokler ne postekleni, posujemo s sladko papriko, spet premešamo in dodamo šampinjone, papriko in česen. Meso damo nazaj v kozico in prilijemo juho. Ko zavre, zmanjšamo ogenj in na srednjem ognju cmarimo dobro uro, dokler meso ni povsem mehko. Solimo in začinimo s kajenskim poprom, čilijevimi kosmiči ali tabascom. Odvisno od tega, kako pekoč naj bo golaž po našem okusu. Če je pregost, dodamo malo juhe. V večji skodelici zmešamo nekaj golaževega soka in kislo smetano, da se ne naredijo grudice, ko zmes vlijemo v golaž, in ga potresemo z drobnjakom.
Široke rezance skuhamo po navodilu, vendar morajo biti še 'na zob', jih odlijemo, zabelimo z maslom in posujemo s peteršiljem.