
Ni oškodovanja in ni denarja
Na zatožno klop Okrožnega sodišča v Kranju sta sedla predsednik Stanovanjske zadruge Gorenjske Franci Teran in nekdanji odvetnik Kristijan Gnilšak, ki ju obtožnica bremeni oškodovanja upnikov, pomoči pri tem ter izneverjanja stranki.
Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču se je v četrtek začelo sojenje nekdanjemu kranjskemu odvetniku Kristijanu Gnilšaku in predsedniku Stanovanjske zadruge Gorenjske Franciju Teranu. Slednjemu kranjsko tožilstvo očita oškodovanje upnikov, Gnilšaku pa pomoč pri oškodovanju in izneverjanje. Zadeva sega v leto 2010, ko je bila sklenjena poravnava med Mestno občino Kranj in Stanovanjsko zadrugo Gorenjske, ki jo je tedanji kranjski župan Mohor Bogataj le nekaj dni po imenovanju sklenil s Francijem Teranom, denar pa je bil nakazan na fiduciarni račun Kristjana Gnilšaka, ki je zastopal Zadrugo in je že pred tem odkupil vse njene terjatve, v tistem času pa je bil tudi županov svetovalec. V zadevi sta bila poleg Terana in Gnilšaka zaradi zlorabe položaja kazensko ovadena tudi Bogataj in odvetnik Aljoša Drobnič kot pooblaščenec kranjske občine, vendar sta bila po opravljeni sodni preiskavi izločena iz obtožnice.
V zagovoru sta oba obtoženca krivdo odločno zanikala, Gnilšak pa je v zagovor pristopil z obilico pravnih mnenj najrazličnejših pravnih strokovnjakov, s katerimi je želel dokazati, da ni bilo nikakršnega kaznivega dejanja. Kot sta pojasnila priči direktor Zveze Kranj Tone Bobnar, ki je bil v času domnevnega oškodovanja tehnični vodja Stanovanjske zadruge Gorenjske, in direktor nekdanjega Cestnega podjetja Kranj, sedaj Gorenjske gradbene družbe Branko Žiberna, nobeno od podjetij nima odprtih terjatev do Stanovanjske zadruge, ki so skupaj znašale več kot pol milijona evrov, saj so bile vse terjatve poplačane.
Na prostor za priče sta stopili tudi računovodkinji, ki sta vodili račune za Stanovanjsko zadrugo, ki se ne spominjata, da bi v račune zavedli prihodke v višini 420 tisoč evrov iz fiduciarnega računa odvetnika Gnilšaka, direktor zadruge, prvoobtoženi Franci Teran pa je bil zaradi poneverbe poslovnih listin za omenjen denar leta 2013 tudi že pravnomočno obsojen na denarno kazen. Sredstva iz sodne poravnave med Mestno občino Kranj in Stanovanjsko zadrugo so bila nakazana na dva fiduciarna računa, povezana s Kristijanom Gnilšakom, tožilstvo pa želi predvsem ugotoviti, kam je s teh računov odšlo 620 tisoč evrov, saj naj bi jih Gnilšak dvignil kot gotovino, za to pa naj bi imel sklenjeno pogodbo o upravljanju s sredstvi. Med pričami se je tako znašel tudi Mirko Tavčar z oddelka za finance Mestne občine Kranj, ki je pojasnil, da se nikomur ni zdelo čudno, da se sredstva nakazujejo na ločene fiduciarne račune, pojasnjeno mu je bilo namreč, da se to pogosto dogaja.
Na prostor za priče bi moral v četrtek stopiti tudi nekdanji kranjski župan Mohor Bogataj, vendar je odsotnost opravičil zaradi turističnega potovanja v tujino. Sojenje se je nadaljevalo v petek z zaslišanjem davčne uslužbenke, ki je vodila davčni postopek proti Kristijanu Gnilšaku, ki je zaradi nepoznavanja davčne zakonodaje sodišče zaprosil, če lahko pripelje s seboj strokovna svetovalca, in sicer kar nekdanjega direktorja davčne uprave Ivana Simiča in profesorja finančnega prava Bojana Škofa.