Predsednik zbornice Cvetko Zupančič: »Ne gre le za spremembo zakonov, ampak tudi za protest proti državi, ki ni pokazala posluha za spremembe, ki bi bile v korist slovenskih kmetov.«

Zbirajo podpise za spremembo zakonov

Kmetijsko gozdarska zbornica zbira podpise volivcev za spremembo zakonov o dohodnini in o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov.

Kranj – V petek, 27. marca, je začel teči 60-dnevni rok, v katerem bo Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije poskušala pridobiti zadostno podporo za spremembo zakona o dohodnini in zakona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov. Zbornica je pobudo za spremembo obeh zakonov vložila v državni zbor 12. marca, zdaj pa ima do 25. maja čas, da zbere in v državni zbor vloži najmanj pet tisoč obrazcev z jasno izraženo podporo zakonskim spremembam. Kmetje in drugi državljani z volilno pravico izrazijo podporo tako, da na upravni enoti ali na krajevnem uradu izpolnijo predpisan obrazec, ki ga nato oddajo območni enoti zbornice ali ga pošljejo na sedež zbornice v Ljubljano.

Kot je ob začetku zbiranja podpisov dejal predsednik zbornice Cvetko Zupančič, ne gre le za spremembo zakonov, ampak tudi za protest proti državi, ki ni pokazala razumevanja za spremembe, ki bi koristile kmetom. Pri zakonu o dohodnini predlagajo (do celovite ureditve obdavčitve kmetijstva) ukinitev obveznega vodenja knjigovodstva za kmetije, ki imajo več kot 7500 evrov dohodka iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti. Po mnenju zbornice je prag 7500 evrov postavljen zelo nizko in vključuje tudi kmetije, ki po velikosti niso primerljive s kmetijami v drugih evropskih državah, ki morajo voditi knjigovodstvo. Ker se z lanskim letom obdavčljive subvencije v celoti vštevajo v davčno osnovo, se bo število kmetij, ki bodo morale voditi knjigovodstvo, s 1. januarjem prihodnje leto še povečalo. Med obdavčljive subvencije sodijo tudi nekatera plačila, ki nimajo značaja rednih letnih prejemkov, vendar pa vplivajo na višino dohodkov in s tem na doseganje praga za vključitev v obvezno knjigovodstvo, v katerem pa mora kmetija potlej ostati vsaj pet let. Obdavčitev bi po mnenju zbornice morali uskladiti z letos uveljavljenimi spremembami ukrepov kmetijske politike in iz obdavčitve izvzeti plačila za t. i. zeleno komponento, ki tudi v drugih evropskih državah ne bodo obdavčena. V zbornici so prepričani, da državni proračun z ugotavljanjem davčne osnove na podlagi dejanskih dohodkov in odhodkov ne dobi od kmetijstva več davkov, kot bi ga v primeru pavšalne obdavčite, vodenje računovodstva pa povzroča kmetijam le dodatno administrativno breme in stroške.

In zakaj v zbornici predlagajo spremembo za­kona o skladu kmetijskih zemljišč in gozdov? Kot je pojasnil predsednik zbornice Cvetko Zupančič, težave izvirajo iz lanskega leta, ko je sklad še pred uveljavitvijo zakona o davku na nepremičnine zvišal najemnine za državna kmetijska zemljišča za 17,5 odstotka, a jih potem, ko je ustavno sodišče zakon razveljavilo, ni znižal. Zbornica zdaj s spremembo zakona predlaga, da bi bili v svetu zavoda tudi trije člani zbornice oz. najemnikov državnih zemljišč. Druga »vroča točka«, na katero opozarja zbornica, je oddajanje državnih zemljišč v najem. Zakon sicer določa prednostni vrstni red upravičencev, sklad pa se v primeru, ko se za najem istega zemljišča poteguje več enakovrednih ponudnikov, po pravilniku odloča za licitacijo, na kateri »zmaga« tisti, ki ponudi višjo ceno. Glavni kriterij ne more biti denar, takšna zemljiška politika ni razvojna, poudarjajo v zbornici, kjer s spremembo zakona predlagajo za takšne primere druge kriterije, na podlagi katerih bi ugotavljali, koliko najem zemljišča prispeva k širitvi kmetije, podpira mlade gospodarje, spodbuja zaposlovanje ... »Ne more nekdo, ki je star osemdeset let, ima denar, a nima nobene razvojne perspektive, nabijati cene nekomu, ki ima perspektivo, a ne tako zelo veliko denarja,« je bil slikovit Cvetko Zupančič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 16. maj 2013 / 13:20

Kako se rešiti dlak

Z Marijo Zaplotnik Jamnik iz Studia MA v Kranju, ki je že leta 1999 začela s trajnim laserskim odstranjevanjem dlak, smo se pogovarjali o tem, kako ta postopek poteka.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / torek, 27. februar 2018 / 00:24

Anatomija ljubezni

»Nedavno sem potovala po hribovskem predelu Nove Gvineje; sedela sem zadaj, na odprtem delu kamioneta, in se pogovarjala z moškim, ki je imel tri žene. Vprašala sem ga, koliko žen bi rad imel. Umol...

Jezersko / torek, 27. februar 2018 / 00:22

Lovska ura v jezerski šoli

»Lovec mora biti predvsem velik ljubitelj narave,« je šolarjem dejal starešina Franc Ekar.

Nasveti / torek, 27. februar 2018 / 00:09

Tedenski horoskop

Oven (21. 3.–21. 4.)

Gospodarstvo / torek, 27. februar 2018 / 00:06

Rok za oddajo zahtevka je šesti marec

Kranj – Kmetijska gospodarstva, ki se ukvarjajo s sadjarstvom in (ali) vinogradništvom, imajo le še do vključno 6. marca čas, da na agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja pošljejo podpisani...

GG Plus / ponedeljek, 26. februar 2018 / 23:59

Prvi Slovenec, ki živi bejzbolske sanje

Bor Starc, 19-letni igralec bejzbola, ki izhaja iz Kranjskih Lisjakov, je mladenič, ki je bil kot prvi Slovenec sprejet na akademijo MLB v Italiji, zaigral na svetovnem mladinskem prvenstvu in prejel...