Ko je okno edini izhod
Gasilec, ki ga pri gašenju požara v visoki stavbi ogenj ujame v past, se lahko reši le skozi okno. A da bo njegov beg skozi okno v petem nadstropju varen, mora biti primerno opremljen in usposobljen.
Kranj – Kranjska gasilska reševalna služba je ena redkih gasilskih enot v Sloveniji, ki razpolaga tudi z opremo za samoreševanje gasilcev iz visokih gorečih objektov. »Tako imenovani EXO samoreševalni komplet izdeluje francoski proizvajalec Petzl, na evropskem trgu pa se je pojavil šele pred dobrim letom, saj je večina proizvodnje namenjena za ZDA. Prav tam so tudi naročili proizvodnjo take opreme, potem ko je leta 2006 šest gasilcev ostalo v gorečem stanovanju v četrtem nadstropju in so morali skočiti skozi okno. Pri tem sta dva umrla, štirje pa so se hudo poškodovali. Na kasnejšem posebnem natečaju je s svojim sistemom samoreševanja uspelo prav francosko podjetje,« je pojasnil Matej Kejžar, poveljnik gasilske operative v javnem zavodu Gasilske reševalne službe Kranj.
Kranjski gasilci odslej v goreče prostore v višjih stavbah poleg dihalnega aparata in gasilnega aparata vzamejo tudi posebno torbico, v kateri je samoreševalni komplet – kljuka, vrv in vrvna zavora. V primeru, da gasilca začne ogenj ogrožati, mora poiskati primerno oporo (okenski okvir, podboj vrat ipd.), na katero obesi kljuko, nato pa se po vrvi spusti na varno. »Gre za precej višjo stopnjo varnosti gasilcev, ki zato tudi lažje delajo, saj vedo, da imajo v vsakem trenutku možnost pobega iz gorečega prostora,« pojasnjuje Kejžar.
Da gasilci sploh lahko uporabljajo samoreševalni komplet, morajo predhodno obvladati vrvno tehniko. »V Kranju smo gasilci zelo dobro usposobljeni v vrvni tehniki, saj jo znata uporabljati približno dve tretjini vseh gasilcev in ti so nato v učnem centru na Igu opravili še poseben tečaj uporabe samoreševalne opreme,« dodaja Kejžar, ki je v Franciji opravil tudi tečaj inštruktorja za uporabo te opreme.
Po Kejžarjevih besedah v Kranju z gasilsko avtolestvijo ne uspejo doseči vrha na desetih do štirinajstih najvišjih objektih. »Z avtolestvijo sežemo do osmega nadstropja, če so intervencijske poti zasedene, pa tudi znatno nižje.« Kranjski gasilci so pred slabim desetletjem že imeli primer, ko sta gasilca reševala stanovalca, ki se je zaradi požara moral umakniti na balkon. Medtem ko je enemu gasilcu še uspelo priti do njega, je drugi ostal v gorečem stanovanju, saj ju je ogenj nepričakovano ločil. »K sreči smo tedaj v ognju ujetega gasilca uspeli rešiti z lestvijo. Sedaj bi si lahko pomagal tudi sam - s samoreševalnim kompletom.«