SK Triglav letos praznuje sedemdeset let, njegov dolgoletni predsednik Jože Javornik pa osemdeset.

Mladi ga držijo v formi

Smučarski klub Triglav, ki je sprva združeval skakalce, alpske smučarje in tekače, v letošnjem letu praznuje 70-letnico delovanja, večino časa pa v njem aktivno dela Jože Javornik, ki je skupaj z Lojzetom Gorjancem že leta 1960 v Kranju ustanovil Planiško skakalno šolo.

Tako kot Smučarski klub Triglav je v letošnjem letu jubilant tudi Jože Javornik, ki je zadnjo marčevsko nedeljo dopolnil osemdeset let. O sebi sicer ne govori pretirano rad, zato pa se toliko raje razgovori o klubu, s katerim je tesno povezan že več kot petdeset let.

»Tekmovalno kariero sem končal že pri štirinajstih letih in se leta 1960 vključil v delo kluba. Lahko rečem, da smo takrat začenjali praktično iz nič, saj v Kranju ni bilo niti enega skakalca. Z Lojzetom Gorjancem, ki je bil takrat glavni trener državne reprezentance, sva se dogovorila, da ustanovimo Planiško skakalno šolo, v katero je že v prvi sezoni prišlo dvanajst naraščajnikov. Takrat je bila na Gorenji Savi v bližini sedanje 110-metrske skakalnice 10-metrska skakalnica in na njej so začeli vaditi odlični skakalci in državni reprezentanti na čelu s Petrom Štefančičem, Marjanom Mescem, Vinkom Bogatajem, Janezom Gorjancem, Bogdanom Norčičem in Klemenom Kobalom,« se spominja Jože Javornik, ki je izkusil tako trenersko kot sodniško delo. Bil je tudi mednarodni sodnik za smučarke skoke in tehnični delegat FIS, obe funkciji pa je poleg dela v klubu uspešno opravljal do leta 2000, ko se je zaradi predpisov FIS moral upokojiti. Še dobro se spominja sojenja na olimpijskih igrah (tudi v Sarajevu), pa na svetovnih prvenstvih ter seveda na številnih drugih tekmovanjih.

Sodeloval je v različnih organih Smučarske zveze Slovenije, ko so leta 1986 kranjski skakalci postali samostojen klub, pa je Jože Javornik prevzel funkcijo predsednika, ki jo sedaj opravlja že skoraj trideset let.

Seveda ima veliko zaslug, da je Kranj dobil pravo skakalnico, pokrito s plastiko, prav tako se je trudil, da so kranjski skakalci in skakalke dobili lep mladinski skakalni center s sistemom petih skakalnic. Največji dosežek pa je zagotovo 110-metrska skakalnica pod Šmarjetno goro. »Več let smo se na vse načine trudili, da dobimo sodobno skakalnico, in na koncu nam je kljub številnim oviram uspelo. Tako so septembra 2004 na njej skakalci opravili prve skoke, prav letos pa smo dobili še zadnjo bitko, saj so vendarle zasvetile tudi luči,« pravi Jože Javornik, ki je za svoje delo prejel kar nekaj priznanj, med drugimi leta 1992 največje državno priznanje za šport v Sloveniji – Bloudkovo nagrado. Leta 2001 je dobil priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja za dolgoletno izredno uspešno prostovoljno delo, Mednarodna smučarska zveza mu je podelila tako imenovano priznanje Honorary Diploma, Mestna občina Kranj športno nagrado Kranja, v svoji zbirki pa ima tudi kip bloškega smučarja.

Svojih dosežkov Jože Javornik ne izpostavlja, oči pa se mu zasvetijo, ko začne govoriti o uspehih skakalcev. »Pri Smučarski zvezi Slovenije na podlagi določenih kriterijev od leta 1965 vodijo podatke o najboljšem klubu in v petdesetih letih je bil naš klub kar 43-krat najboljši v državi. Število aktivnih tekmovalcev se vsako leto giblje med sedemdeset in sto, merilo kvalitete pa so tudi udeleženci na olimpijskih igrah in svetovnih prvenstvih. Slovenijo je na teh tekmovanjih predstavljalo triindvajset tekmovalcev iz SK Triglav, od tega kar petnajst na olimpijskih igrah,« pravi Jože Javornik in sešteva odličja Petra Prevca, Matjaža Zupana, Primoža Peterke, Roberta Kranjca, Franca Urbana, Jureta Bogataja, Nejca Dežmana in drugih, ki so in še vedno dokazujejo, da se je tako njegovo kot delo njegovih sodelavcev izplačalo. »Ponosni smo, ker nam vsako leto uspe organizirati tudi kar nekaj mednarodnih in domačih tekmovanj v skokih in nordijski kombinaciji, še najbolj vesel pa sem, ker vsako leto v naš klub pride več naraščajnikov. Samo letos se je v redno vadbo vključilo več kot šestdeset novincev,« pravi Jože Javornik, ki vsa leta neizmerno uživa v delu z mladimi.

»To me pomlajuje, mladi me s svojo energijo enostavno vseskozi držijo v formi. Tudi v klubu še vedno rad delam, saj je med nami res dobro vzdušje, imam odlične sodelavce,« še dodaja Jože Javornik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 11. julij 2020 / 09:38

Krvavi Kongo

Bruselj danes ni le prestolnica Belgije, je tudi glavno mesto EU. To je splošno znano. Sicer pa le malokdo še ve, da je bilo to mesto sedež vladarja, ki velja za najbolj okrutnega od afriških koloniza...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Miša ni zmagala

Fatalko smo letos izbirali iz voditeljskih, igralskih, pevskih, televizijskih, političnih in lepotnih vod. Tokrat je šel naziv v roke miss Slovenije 2005, Sanji Grohar. Naslov je prevzela od lanske fa...

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, Brat vse ve: Žar, resničen resničnostni šov

V pripravi je nov resničnostni šov z naslovom Žar.

Prosti čas / petek, 10. november 2006 / 06:00

Nominator

Še dobro, da se nam v teh predvolilno pregretih dneh, rdeče rumeno, »konvertitno kodrlajsasto«, polnih koalicijskih obljub ter lažeh, dogaja še kaj drugačnega. Bolj vsakdanje razumljeneg...

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Filmi kot dokument časa

V Tržiču poteka 2. festival kratkih filmov in video spotov. Za uvod dokumentarca o Bloški planoti in tržiškem vlaku.

Kultura / petek, 10. november 2006 / 06:00

Mojčina mavrična prepletanja

"Čipko predstavljamo skozi uporabo v vseh življenjskih obdobjih, od rojstva do smrti," o razstavi 20 let Mojčinih mavričnih prepletanj pravi njena avtorica Mojca Jemc.