Poplave povsem uničile ribji zarod
V ribogojitvenih potokih Hotoveljšica in Brebovščica ter njunih stranskih pritokih je ob lanskih katastrofalnih poplavah po ocenah ribičev poginilo osemdeset odstotkov rib. Potrebno bo vsaj nekaj let, da bodo obnovili ribji živelj v teh pritokih.
V Ribiški družini Visoko bodo jutri, v soboto, pripravili čistilno akcijo, v okviru katere se bodo lotili čiščenja brežin vodotokov v njihovem upravljanju. Zbor za vse, ki bi želeli prispevati k čistejšemu okolju, je ob 8. uri pred prostori ribiške družine v Sestranski vasi.
Gorenja vas – »Po naših ocenah so lanske poplave povzročile za 12 tisoč evrov škode, a ta se bo še seštevala, saj bo potrebno nekaj let, da v ribogojitvenih pritokih spet vzpostavimo normalno stanje,« je vse razsežnosti škode po poplavah orisal Franc Dolenec, gospodar Ribiške družine Visoko, ki upravlja s Poljansko Soro in vsemi njenimi pritoki. Najbolj sta bila prizadeta pritoka Hotoveljšica in Brebovščica, precej škode pa je nastalo tudi v Poljanski Sori, saj se veliko rib ni vrnilo v vodotok. Za katastrofo je po mnenju Franca Dolenca v veliki meri kriv prav človek, saj se pri urejanju vodotkov ne ozirajo na rušilno moč, ki jo ima voda. Tudi pri sanaciji po zadnjih poplavah ugotavljajo, da se vodotoki spreminjajo v kanale, ki nikakor ne ustrezajo vodnemu in obvodnemu življenju.
Samo pri zarodu potočne postrvi je bilo po ocenah ribičev za 3400 evrov škode, pri mladici lipana pa za 2000 evrov. Pri podmerskem sulcu je bilo škode za 2300 evrov, pri šarenki pa za 1900 evrov. Poginilo je tudi okrog šeststo lipanov dolžine do 20 centimetrov, kar je povzročilo za 1200 evrov škode, in tristo potočnih postrvi velikosti nad trideset centimetrov, kar je pomenilo za 800 evrov škode. »Ocene smo podali na podlagi tega, kar smo vlagali v potoke. V ribogojitvenih pritokih nam je odneslo vse ribe,« sta razložila Dolenec in član upravnega odbora Ribiške družine Visoko Janez Dolinar. Prav tako bo potrebno še precej časa, da bodo v teh pritokih spet lahko začeli gojiti ribe. Večina vodotokov, opozarja Dolenec, namreč še čaka na sanacijo. »Pri enem potoku, ki so ga že obnavljali, pa so strugo kar zabetonirali, kar je za ribiče katastrofa, saj v takem okolju ribe ne morejo živeti,« razočaran ugotavlja Dolenec in dodaja, da je ribiška družina največkrat izključena iz urejanja in načrtovanja vodotokov.
Sezona ribolova se bo začela prvega aprila. Zaradi del pri urejanju vodotokov pričakujejo izpad prihodka tudi pri ribolovu, saj bo zaradi tega voda lahko kalila. Poleg tega bodo morali letos za trideset odstotkov povečati vložek rib v Poljansko Soro, ki jih bodo morali kupiti, saj ciklus od vložitve zaroda do ulova traja vsaj tri leta. V njihovem ribiškem okolju, ki meri približno 30 hektarov vodnih površin, živi 12 avtohtonih vrst rib, od tega jih je osem varovanih po habitatni direktivi. V Poljanski Sori živi še šarenka, ki pa tu ni domorodna.