Oranžno nebo nad Helsinki. Zaradi geografskih razmer, bližine centra, nekateri pa dodajajo celo vpliv "sončne nevihte". Fotografija je nastala na dan 24. januarja.

O soncu in hrani (1)

Finska v mojih očeh

Poznate tisti občutek, ko ti vlak spelje pred nosom? Dejstvo, da gre naslednji že čez deset minut, ne pomaga ob dejstvu, da je čez dan zunaj petnajst stopinj pod lediščem. Pa čeprav smo prejšnji teden dobili zastonjsko pošiljko vitamina D. Izza helsinškega neba je končno pokukalo sonce. Ne le pokukalo, prav bahavo se je na nebeško modrem nebu postavljajo pred nami. Za razliko od prejšnjih tednov, ko je na nebu prevladovala oranžna.

 

Finci svojih »skibuck« in šalov še zdaleč niso pospravili, saj naj bi mraz še trajal in se pomikal tudi nižje na termometru. Kar Finci naravnost obožujejo, saj so vajeni dolgih in mrzlih zim z veliko snega. Kot so zaljubljeni v svoje zimsko vreme, pa so tudi navdušeni nad branjem, klasičnim ali elektronskim, in pitjem, takšnim in drugačnim. Le redko vidiš svetlolasca brez novodobnega tehnološkega viška, prav tako pa so redki trenutki, ko so bari in kavarne prazne. Poleg dejstva, da so pravi knjižni molji, so Finci tudi eni izmed največjih potrošnikov kave na svetu. Kljub temu da je njihova kava neprimerno slabša od naše turške. Pripravljajo jo namreč na »ameriški« način, kjer kava stoji v vrču in čaka na naslednjega »kafetarja«. Prav tako natakar ne pride do tebe - kavo se naroča in plača ob šanku, za ostalo poskrbiš sam. Večinoma imajo tak sistem, da za ceno nekaj evrov kavo lahko tudi večkrat doliješ. Čeprav delujejo nekoliko hladno, skladno z vremenom, so Finci odprti in dostopni, velika večina vključno s starejšimi generacijami pa dobro obvlada tudi angleško. Kar pride prav še posebej v trgovini, kjer so napisi le v finščini ali švedščini. In če želiš ugotoviti, kaj kupuješ, ter izdelek še cenovno primerjati z drugimi, ti vzame kaki dve uri, da nabaviš. In hitro se za nekaj osnovnih potrebščin znebiš tudi dveh ducatov evrov. In ko že omenjam hrano - tudi ta je, presenetljivo, nekoliko hladna. Finci so veliki ljubitelji solat, pa rib in mesa s prilogami. Pa vendar sem, nekoliko utopično, pričakovala, da me bo za kosilo, ki ga, mimogrede, imajo med enajsto in eno dopoldne, čakala vroča juha, ki bi me pogrela. Imajo odličen rženi, »kisli« kruh, še bolj odlične »pulle« in cimetove zvitke, peciva, ki se jedo h kavi, vendar precej ubogo sadje in zelenjavo, z izjemo gozdnih sadežev. Nabiranje slednjih je dovoljeno prav vsem. Pa ne, da bi se tepli zanje. Enostavno jih imajo toliko, da jih vseh ne uspejo potrgati. Finci h kosilu, zopet precej zahodnjaško, pijejo mleko ali kefir, ob četrtkih pa se tradicionalno kosi grahova juha in debela, pravokotna palačinka z marmelado, med katerimi morda izstopa okus rumene barjanske robide.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Izleti GG / / 22:08

Surova poslastica

Eden najlepših načinov spoznavanja novih dežel je prek okušanja njihovih lokalnih specialitet. A če ob Nizozemski večina pomisli predvsem na različne vrste sira, pa sirne plošče še zdaleč niso više...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

V Acroniju prej ali slej drugačen delovni čas

V Acroniju še niso spremenili delovnega časa, a dolgoročno bodo zagotovo prešli na osemurni delovnik, pravi glavni direktor.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Jesenice naj postanejo mesto priložnosti

Oto Kelih (SD) je najstarejši svetnik v jeseniškem občinskem svetu. "Živi za to, da se učiš, uči se zato, da živiš," je eno od njegovi življenjskih vodil.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Lekarna bi se rada preselila

Ena od možnosti bi bila ureditev lekarniških prostorov pri Splošni bolnici Jesenice.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Ministri tudi na Jesenicah

V okviru vladnega obiska Gorenjske so Jesenice obiskali trije ministri - za zdravje Zofija Mazej Kukovič, za razvoj Žiga Turk in za notranje zadeve Dragutin Mate.

Splošno / nedelja, 7. oktober 2007 / 07:00

Minister Turk na Domenci

»Vedno, kadar se peljem mimo Lesc in ob cesti vidim oglas domenca.com, se sprašujem, kakšno podjetje je to,« je na vprašanje, zakaj se je na Jesenicah odločil obiskati ravno podjetje Domenca,...